Ratatouille me patate dhe vezë, një pjatë e plotë

Ratatouille me patate dhe vezë

Pisto Isshtë një pjatë tradicionale e kuzhinës spanjolle e përbërë nga a skuq perime të ndryshme sezonale. Tradicionalisht, speci jeshil, speci i kuq, domatja dhe kungull i njomë si bazë nuk mund të mungojnë si përbërës në këtë recetë. Nga atje, ne mund të luajmë me përbërës të tjerë.

Ratatouille është një pjatë e përsëritur në shtëpi kur mbërrin Vjeshta; shumë të shkathët ne mund ta shërbejmë atë si gjellë kryesore ose anësore të pjatave të tjera. Zakonisht dhe siç ju tregoj në këtë recetë, unë e shoqëroj atë me vezë të skuqura dhe patate për të bindur ata që hezitojnë më shumë për perimet, dhe e marr!

Përbërësit

Për 3 persona

 • Vaj ulliri
 • 1 kungull i njomë.
 • 2 speca jeshil
 • 1 pimiento rojo
 • 1/2 kg domate të pjekura
 • 1 Cebolla
 • Kripë
 • sheqer
 • piper
 • 2 patate të mëdha
 • Vezë 3

përpunim

Ne pastrojmë specat dhe heqim farat. Ne i presim ato, si qepa - nuk keni pse ta bëni shumë mirë, pjesët duhet të vlerësohen. Ne vendosëm të lëkundni perimet në një tigan me një spërkatje vaj ulliri në nxehtësi mesatare, duke e trazuar herë pas here me një lugë druri.

Kur perimet të jenë të buta, shtoni kunguj të njomë dhe të prerë në kubikë, dhe sezonin. Pas 5 minutash ne përfshijmë domate të pjekura, qëruar dhe copëtuar. Ne shtojmë një majë kripe dhe sheqer, për të hequr aciditetin, dhe gatuajmë për 15 minuta më shumë.

Ndërkohë, qërojmë patatet, i presim në kubikë dhe ne skuqim në një tigan ose tiganisje e thelle. Pasi të jenë bërë, i shtojmë në ratatouille dhe i përziejmë me pjesën tjetër të përbërësve në mënyrë që aromat të integrohen.

Së fundi, ne thyejmë një vezë për person në pisto dhe ne i lëmë të zvarriten midis pistoit. Ne shërbejmë të nxehtë si pjatë kryesore.

Ratatouille me patate dhe vezë

Notas

Për të qëruar lehtë domate është e këshillueshme që t’i përvëloni, duke i futur në ujë të vluar për disa sekonda. Menjëherë më pas, ato vendosen në ujë shumë të ftohtë me akull për t'i ftohur dhe qëruar.

Më shumë informacion - Recetë Ratatouille, duke filluar javën me perime të mira

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Ratatouille me patate dhe vezë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 300

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   abhul kalhinka dijo

  Unë e dua gatimin dhe më pëlqen të shoh dhe shijoj pjata të reja