Recetë Ratatouille, duke filluar javën me perime të mira

perime-ratatouille

Sot desha të përgatis një recetë shumë të mirë për ratatouille perimesh në mënyrë që të mund ta fillojmë javën të shëndetshëm dhe plot energji. Ratatouille është një recetë tradicionale që është konsumuar që nga kohërat antike, veçanërisht në kampet e punës ku ata bënin zierje të mira për të marrë forcë.

El konsumi i perimeve është shumë i shëndetshëm dhe me këtë ratatouille do të marrim të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme, pasi përbërësit që përmban janë ata që përfshihen në dietën mesdhetare, prandaj është një pjatë që konsiderohet e rëndësishme për njerëzit që janë pak të dobët.

Përbërësit

 • Vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 qepë të madhe.
 • 1 spec i kuq.
 • 1 spec jeshil
 • 2 patëllxhanë të mëdhenj.
 • 2 kunguj të njomë.
 • 3 domate natyrore ose domate të konservuara.
 • Qimnon.
 • Piper me ngjyra.
 • Kripë.

Preparación

Edhe pse ka shumë përbërës, kjo recetë për ratatouille është shumë e lehtë për tu bërë. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është prerë të gjitha perimet në sheshe mesatare në mënyrë që më vonë të gjuojnë mirë. Sidoqoftë, patëllxhanin do ta lëmë të fundit pasi do të oksidohet dhe do të bëhet e zezë.

Sapo të jenë pritur të gjithë përbërësit, ne do të fillojmë të ngrohim një shi të mirë vaj ulliri në një tigan i gjerë. Ne do të fillojmë të skuqim hudhrën dhe, më vonë, të skuqim qepën.

Pastaj do të shtojmë specat e kuq dhe jeshil, kur të shohim se janë disi të butë, do të shtojmë kungulleshkat dhe, ndërsa kjo është duke u bërë, do të presim eggplants zare dhe ne do ta përfshijmë atë të fundit.

Ne do të trazojmë gjithçka mirë në mënyrë që të gjithë përbërësit të marrin aromën e tyre dhe ne do të shtojmë kripë, piper dhe qimnon. Kur të kenë kaluar rreth 5 minuta, ne do të shtojmë domatet e prera ose nëse preferoni mund të zgjidhni edhe domate tenxhere.

Më në fund, ne do të gatuajmë gjithçka zjarr i ngadalshëm për rreth 20 minuta ose derisa të shohim se të gjitha perimet janë zierë (butë) dhe kanë dyfishuar vëllimin e tyre.

Më shumë informacion - Ratatouille me vezë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 245

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.