Ton me salcë domate

ton me domate

Le të shijojmë një pjatë me ton me salcë domate, Një recetë blu e peshkut që me këtë salcë zakonisht pëlqehet nga të gjithë, sidomos nga të vegjlit.

Ne mund t'i kërkojmë shitësit të peshkut të pastrojë peshkun dhe të heqë kockat dhe ne kemi disa ije shumë të mira pa kocka, ato janë shumë të buta dhe me lëng dhe më lehtë për t'u ngrënë nga fëmijët. A gjellë shtëpiake e shijshme

Ton me salcë domate

Author:
Lloji i recetës: sekonda
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 600 gr ton të pastër pa kocka
 • 1 kilogram domate të pjekura (të konservuara, të shtypura)
 • 1 qepë të madhe
 • 2 hudhra
 • Miell
 • 1 lugë çaji sheqer (nëse është e nevojshme)
 • Vaj, kripë dhe piper

Preparación
 1. Ne përgatisim peshkun, nëse është i pastër nga kockat, e presim në copa, shtojmë kripë dhe piper.
 2. Në një tenxhere vendosim vaj të nxehet, kalojmë copat e tonit në miell dhe i skuqim lehtë nga jashtë për një minutë. Ne marrim dhe rezervojmë.
 3. Presim qepën dhe hudhrën dhe e shtojmë në tavën ku kemi skuqur peshkun, do të shtojmë vaj sa të jetë e nevojshme, e lëmë të skuqet, derisa të shohim që qepa të fillojë të marrë ngjyrë, pastaj do të shtojmë domaten e shtypur, do të vendosim pak kripë dhe sheqer nëse është e nevojshme, nëse nuk është shumë acid nuk është e nevojshme ta shtojmë.
 4. Ne e lëmë salcën të bëhet, zvogëlojmë dhe trashim salcën, atëherë mund ta shtypim ose ta kalojmë nëpër kinezët nëse nuk doni të gjeni copa dhe ne do të vendosim copa tuna,
 5. Lëreni atë për 5 minuta në nxehtësi mesatare, rregullojeni me kripë, piper dhe fikeni.
 6. Tuna nuk duhet të gatuhet shumë, do të mbetej shumë e thatë dhe nuk do të ishte më e mirë dhe me lëng. Një tjetër mundësi është të vendosni një djegës të vogël në salcën e domates, në mënyrë që salca të ketë një pikë pikante, është shumë e mirë.
 7. Shërbejeni të nxehtë.
 8. Dhe voila, ju duhet vetëm një copë bukë e mirë për ta zhytur salcën.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.