Zierje patate me oriz

patate-merak-me-oriz

Tani që shtatori ka hyrë në betejë, nxehtësia vazhdon të shtrëngohet edhe pse ka disa ditë si sot në të cilat me re kjo ftohtësi e perëndimit na bën të ndihemi si të tillë një merak i mirë që na jep energji dhe pak nxehtësi të brendshme.

Prandaj, sot ne kemi përgatitur këtë merak tradicional patate me oriz shumë e thjeshtë për t’u përgatitur dhe e shkëlqyeshme për fëmijë dhe të rritur. Kjo merak është një nga ato që të nesërmen është shumë më mirë, kështu që mund ta ruani nëse keni ndonjë mbetje.

Përbërësit

 • 1 qepë.
 • 1 spec jeshil
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 2 domate
 • 3 patate të mesme.
 • 150 g oriz të rrumbullakët.
 • Ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Piper i zi i bluar
 • Trumza.
 • Ngjyrosja e ushqimit.
 • 1 gotë verë të bardhë.

Preparación

Së pari, ne do të prerë në zare të vogla qepë, hudhër, piper dhe domate. Ne do të fillojmë ta skuqim këtë në këtë mënyrë në një tigan së bashku me një shi të mirë vaj ulliri.

Kur perimet të jenë zier, ne do të shtojmë patatas dhe do të trazojmë pak. Ne do të shtojmë kripën, trumzën, piperin e zi të bluar dhe pak ngjyrues ushqimi.

Më pas, do të shtojmë një gotë verë të bardhë dhe kur alkooli të avullojë do të shtojmë ujë derisa të mbulojë patatet dhe do të largohemi gatuaj për rreth 20 minuta, se patatet janë pothuajse të buta.

Më në fund, ne do të përfshijmë oriz dhe ne do të gatuajmë për 10 minuta të tjera derisa orizi dhe patatet të zbuten.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Zierje patate me oriz

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 427

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Klumper dijo

  Kjo është vërtet e mirë dhe me ato që më pëlqejnë patatet dhe orizi.
  Përshëndetje dhe thanks.

 2.   Jezu dijo

  Recetë shumë e pasur, ajo që ju kërkoj është që në vend të ngjyrosjes së ushqimit, ju rekomandoni shafran, paprika ose shafran i Indisë. Por tjetra nuk rrjedh nga nafta dhe shkakton hiperaktivitet në doza të mëdha dhe tashmë bartet nga shumë ushqime industriale dhe patate të skuqura.

  Falënderim