Zierje patate me merak perimesh

Zierje patate me perime

Për një drekë shumë e shëndetshme dhe e ngrohtë Për këto ditë të vjeshtës së freskët, sot unë propozoj mundësinë e bërjes së një merak të shijshëm patate me merak me perime. Një pjatë e pasur me vitamina, lëndë ushqyese dhe Shumë energji për të përballuar nga dita në ditë.

Karrota ka një shkallë të lartë të vitamina B, C dhe D, përkundrazi, bishtajat janë gjithashtu shumë ushqyese, pasi ato kanë pak vlerë kalorike dhe shumë minerale, siç janë kaliumi dhe kalciumi.

Përbërësit

 • 4-5 patate të mesme.
 • 1 karotë të madhe.
 • 300 g fasule jeshile.
 • 1/2 qepë.
 • Vaj ulliri
 • Verë e Bardhë.
 • Ujë
 • Kripë.
 • Trumza.

Preparación

Para së gjithash, ne do të zhvishem patatas, atëherë ne do t'i lajmë dhe do t'i presim zhgënjimet. Ju duhet të bëni një prerje në të cilën dëgjohet lotja tipike, në mënyrë që më vonë patata të lëshojë niseshte dhe supa të jetë e trashë. Ne do t'i vendosim në një tenxhere të shpejtë për t'u gatuar me ujë për 20 minuta.

Në të njëjtën kohë ne do të gatuajmë fasulet në një tenxhere me ujë për rreth 8-10 minuta. Unë kam përdorur ato të ngrira, por nëse i preferoni nga shitësi shumë më mirë, rezultati është i njëjtë.

Përveç kësaj, qepen do ta presim te grire mire, dhe karroten ne kubike te vegjel. Këta dy përbërës do të zihen në një tigan me vaj ulliri. Kur të jenë pothuajse gati, ne do të shtojmë pak verë të bardhë dhe do të lëmë që alkooli të zvogëlohet për disa minuta, dhe më pas ta heqim nga zjarri.

Kur patatet dhe fasulet të zihen, në një tenxhere gatimi Ne do të vendosim karotën dhe qepën e zier, patatet e kulluara dhe bishtajat. Mbulojeni me ujë, shtoni kripë dhe trumzë dhe gatuajeni derisa supa të trashet pak.

Më shumë informacion - Zierje mishi me patate, burim energjie

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Zierje patate me perime

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 273

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Leopoldo Altamirano dijo

  Pjata ishte e shkëlqyeshme. Urime