Bukë hudhër, mëngjes ose meze të lehtë mesdhetare

Bukë hudhër

Të gjithë andaluzianët do ta dinë se cili është mengjesi me i mire të jesh në gjendje të rimbushësh bateritë dhe kështu të kesh një ditë plot energji dhe shumë kurajo. Një e mirë Kifle andaluziane me domate, proshutë dhe djathë me një prekje të vajit të ullirit dhe hudhër fërkuar në thërrime, ushqim i perëndive pa dyshim.

Epo, sot ne do të bëjmë një bukë simite ose hudhër në mënyrë që ky përbërës të integrohet në të njëjtën bukë, në këtë mënyrë, tha buka do të ketë gjithë aromën ne duam, dhe mund të shërbejmë jo vetëm për mëngjes, por edhe për një meze të lehtë, ose ndonjë darkë të lehtë.

Përbërësit

 • 3-4 thelpinj hudhër.
 • 1 gotë qumësht
 • 10 g maja furre.
 • 250 g miell.
 • Proshutë Serrano.
 • Djathë gjysëm i kuruar.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • 1 vezë.

Preparación

Për të filluar, qumështin do ta vendosim në një tenxhere së bashku me hudhrën e qëruar. Do ta lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë për rreth 5 minuta, në mënyrë që qumështi të marrë të gjithë aromën e hudhrës.

Bukë hudhër

Ndërsa hudhra është duke u gatuar, në një tas, ne do të shtojmë miell dhe kripë, përveç gjalpë në pjesë të vogla.

Bukë hudhër

Pas 5 minutash gatimi të hudhrës, do t'i shtypim në gotën e përzierjes. Më pas, ne do të shtojmë maja dhe ne do të përzihemi derisa të tretet plotësisht.

Bukë hudhër

Këtë lëng do ta shtojmë pak nga pak në tasin ku kemi miellin dhe gjalpin, duke brumosur mirë gjithçka me dorë derisa të formohet një brumë homogjen.

Bukë hudhër

Ne do ta presim brumin në dy ose katër pjesë, duke e bërë atë simite të vogla dhe vendosjen e tyre në pjatën e furrës. Do të bëjmë dy prerje dhe do ta lyejmë me vezë të rrahur dhe do ta lëmë të fermentohet për gjysmë ore në temperaturën e dhomës. Pas kësaj kohe, do ta fusim në furrë në 180ºC për 15-20 minuta.

Bukë hudhër

Në fund, ne do t'i hapim ato dhe do të derdhim një spërkatje të mirë të vajit të ullirit, duke e mbushur atë me një fetë proshute Serrano, 2 pykë djathë gjysëm të kuruar dhe 2 nga një domate e kuqe e mirë.

Më shumë informacion - Campero, mëngjes tipik i fshatrave të Sierra de Cádiz

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Bukë hudhër

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 94

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.