Campero, mëngjes tipik i fshatrave të Sierra de Cádiz

Campero, mëngjes andaluzian

Në secilin qytet ekziston një gastronomi tradicionale në të cilën secila pjatë ka një aromë shumë të veçantë tipike të zonës. Prandaj, sot ju kam sjellë këtë Mëngjes Campero tipike e Sierra de Cádiz në të cilën përzihen shije të tilla si vaji i ullirit, proshuta serrano dhe një domate e kuqe e mirë.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, kështu që ata duhet të shkojnë me ushqime të pasura me energji për t'i bërë ballë gjithë ngutjes së punës dhe ushtrimeve. Ky mëngjes vendi duhet të shoqërohet nga një Dietë mesdhetare në mënyrë që të mos e tejkalojmë veten në peshë.

Përbërësit

 • Muffins.
 • Proshutë Serrano.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Domate.
 • Djathë i prerë në feta.

Preparación

Për të bërë këtë mëngjes tipik të fshatit, para së gjithash do të duhet bleni produktin. Pra, nëse keni një anëtar të familjes për t’ia besuar atë kur ata vijnë për vizitë ose kur shkoni në një udhëtim, blini disa dhe provoni këtë recetë që do t’ju ​​magjepsë. Kiflet janë shumë tipike në qytete dhe, për këtë arsye, në mëngjes.

Së pari ne duhet të bëjmë një salcë ose një pure me domate. Në disa vende, kjo salcë është produkt i bluarjes salmorejo që ata gjithashtu bëjnë. Sidoqoftë, në qytete të tjera, ata thjesht vendosin domate të copëtuara në copa dhe e bluajnë me pak kripë. Nëse dëshironi t’i jepni më shumë qëndrueshmëri mund të shtoni pak bukë bajat.

Campero, mëngjes andaluzian

Më pas, fetat e proshutës vendosen midis dy pllakave të pjekjes të veshura të dyja me letër vaji, në mënyrë që ato të thahen dhe të lënë një proshutë krokante.

Campero, mëngjes andaluzian

Tani, me të gjithë përbërësit e përgatitur, është koha për të montoni pllakën. Ne do ta ngrohim kiflen në një thotë dolli ose hekur. Më pëlqen më mirë në tavë që gradualisht të shtoj përbërësit. Kur shohim që kifleja është disi e artë nga të dy anët, e hapim në mes dhe do ta kthejmë në tigan me zjarr shumë të ulët.

Campero, mëngjes andaluzian

Në bazën e njërës prej pjesëve të kifle vendosim një shi me vaj ulliri. Mbi këtë do të vendosim fetat e proshutës krokante, mbi këtë pak salcë domate ose salmorejo dhe, së fundmi, një fetë djathë. Do ta lëmë të shkrihet pak, do ta heqim në një pjatë, pjesën tjetër të kifle do ta vendosim sipër dhe voila, për ta shijuar këtë mëngjes vendi Tradicionale.

Më shumë informacion - Salmorejo

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 268

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.