Bomba me patate dhe mish të grirë

Papa Pompa

Sot ju sjell këtë shijshme recetë me bomba të mbushura me patate me mish, një pjatë që fëmijët e duan. Në këtë rast, unë e kam përshtatur pak recetën, pasi origjinali është pikant, një përbërës thelbësor në pjatat e Amerikës Latine. Ndërsa fëmijët do të marrin bombën, unë kam hequr pikanten, por nëse nuk është rasti juaj dhe doni ta bëni pjatën më besnike ndaj recetës origjinale, mund ta shtoni sipas dëshirës tuaj.

Ju do të duhet të shtoni vetëm disa pika tabasko, piper kafeje ose habaneros. Kjo pjatë do t'ju largojë nga më shumë se një nxitim, edhe pse disi i mundimshëm kërkon përbërës shumë të thjeshtë që zakonisht kemi në shtëpi. Mbushja që kam përdorur në këtë rast është me bazë mishi, por ju mund të bëni varietete të ndryshme dhe shtoni kërpudha, proshutë dhe djathë të gatuar ose perime të ndryshme. Sapo t’i provoni, me siguri do ta përsërisni, le të fillojmë punën!

Bomba me patate dhe mish të grirë
Bomba me patate dhe mish të grirë
Author:
Kuzhina: Argjentinë
Lloji i recetës: Mëngjesi
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 kg patate
 • 250 g përzierje viçi të grirë dhe mish derri
 • 2 dientes de ajo
 • 1 Cebolla
 • 6 lugë salcë domate
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Vezë 2
 • therrime buke
 • miell
 • kripë
 • piper
Preparación
 1. Së pari ne do të gatuajmë patatet, t'i lajmë mirë dhe t'i presim në të katërtat pa hequr lëkurën.
 2. Në një tenxhere të madhe vendosim ujë dhe një grusht kripë, vendosim patatet me ujin e ftohtë.
 3. Lërini patatet të gatuhen për rreth 30 minuta ose derisa të zbuten.
 4. Pasi të jenë gati hiqeni nga uji dhe lëreni të ftohet.
 5. Ndërsa po përgatisim mbushjen, presim hudhrën dhe qepën shumë imët.
 6. Vendosim një tigan të madh në zjarr me një fund vaj ulliri.
 7. Kur të jetë e nxehtë, skuqni qepën dhe hudhrën në zjarr të ngadaltë për disa minuta.
 8. Shtoni mishin, sezonin dhe gatuajeni mirë.
 9. Kur mishi të jetë gati, shtoni salcën e domates dhe trazojeni mirë, lini disa minuta dhe hiqeni nga zjarri.
 10. Ndërsa nxehet, ne përgatisim një pure me patate, i shtypim mirë dhe kripë për shije.
 11. Ne vendosim një fletë letër alumini, shërbejmë një pjesë të patates dhe përhapim me një pirun, duhet të jetë disi i trashë.
 12. Vendosim një lugë gjelle mish të grirë në qendër dhe me kujdes mbyllim pompën, duke i dhënë patates një formë të rrumbullakosur.
 13. Përgatisim 3 kontejnerë, në njërën rrahim vezët, në tjetrën vendosim miellin dhe në bukën e fundit.
 14. Vendosim një tigan me thellësi të mjaftueshme dhe shumë vaj në zjarr.
 15. Më në fund, ne do të bukëzojmë bombat, së pari i kalojmë përmes miellit, pastaj përmes vezës dhe në fund me copa buke.
 16. Skuqemi mirë nga të gjitha anët duke pasur kujdes që të mos digjen.
 17. Kullohemi mirë para se të shërbejmë dhe kaq!
Notas
Para se t’i skuqni bombat, vendosini në frigorifer për rreth 20 minuta në mënyrë që kur t’i skuqni të mos prishen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.