Sallatë patate verore

Me ardhjen e verë ne thjesht duam të hamë gjëra i freskët y drita. Sallatat janë një nga zgjidhjet e para për të cilat zakonisht përdorim, edhe pse ndonjëherë është e vështirë për ne t'i ndryshojmë ato ose t'i bëjmë ato të qëndrueshme për të shmangur urinë çdo gjysmë ore. Sallata që ju sjell sot plotëson kërkesat e nevojshme për t'u bërë që «sallatë verore ideale".

Sallatë patate verore

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: 15-20 minutos

Përbërësit për 6 persona:

 • 6 patatas
 • 2 domate
 • Një e katërta qepë
 • Një e katërta piper i kuq
 • 1 kuti mesatare prej misër
 • 2 kanaçe me ton
 • Një grusht i mirë i ullinj zarzavate pa gropa
 • Kripë
 • Lëngu i mesëm limon
 • Vaj ulliri

Përpunimi:

Para së gjithash vendosni ujë për të ngrohur për të zierë patatas ose gatuajini ato në avull. Pastroni domate, piper, qepë dhe patatas. Pastaj, qëroni këto të fundit dhe pritini në kubikë të vegjël. Gjithashtu prerë piper i kuq në sheshe të vogla.

Nëse uji është gati, shtoni patatet dhe specin e kuq. Në rastin tim kam bërë gjithçka avull në një pjatë të vogël kuskus.

Sallatë patate verore

Ndërsa patatet janë duke u bërë, ju mund të përgatisni pjesën tjetër të përbërësve. Në një tas shtoni misri, ullinj feta, qepë julienned, the domate prerë në kube dhe ton. Vishen me kripë, lëng në mes limon, vaj ulliri dhe përzieni gjithçka mirë.

Sallatë patate verore

Nëse patatet dhe piper zile janë gatuar tashmë, hiqini, vendosini të kullojnë dhe prisni që të ftohen. Ju mund ta lehtësoni këtë proces duke i vendosur ato nën një rrjedhë uji të ftohtë. Në fund, shtoni patatas dhe piper i kuq për pjesën tjetër të përbërësit dhe përzihen mirë. I zgjuar! Ju tashmë keni tuajat sallatë patate verore gati per tu shijuar.

Sallatë patate verore

Në kohën e shërbimit ...

Pa dyshim, shoqërimi ideal i kësaj sallate mund të jetë disa biftekët e pulës ose gjelit të detit, ose më mirë akoma, a peshk i pjekur në skarë. këto fileto pule limoni ata mund të duken shkëlqyeshëm për ju, megjithëse sallatë Në vetvete mund të bëhet në mënyrë të përkryer një pjatë unike pa nevojën e shoqëruesve.

Sugjerimet e recetave:

Kjo sallatë pranon një larmi të madhe përbërësish, prandaj mund të eliminoni ose shtoni ndonjë tjetër që ju pëlqen, për shembull: palmetto feta, marule prerë në shirita të hollë, kube të djathë, shkopinj gaforre kubikë, karotë integruar, panxhar te grira, etj ...

Më e mira…

Ju mund të vendosni sallatë në një gyp (pa arritur në majë) dhe mbulojeni atë me mbështjellës plastik. Lidhni një pirun plastik në kapakun e gypit me ndihmën e pak shiritit. Mbyllni tupperware dhe gati për të shkuar dhe për të ngrënë kudo!

Bëni oreks dhe keni një fundjavë të mirë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Sallatë patate verore

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 270

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.