Fileto pule limoni

Ato të thjeshta biftekët e pulës ato mund të na japin shumë lojë në kuzhinë në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe të shëndetshme. Dhe nëse i shtojmë pak më shumë imagjinatë prezantimit, mund të kemi një pjatë luksoze. Sot po ju sjell disa fileto pule limoni shumë e lehtë për të bërë dhe ne mund ta rregullojmë darkën në një moment.

Fileto pule limoni

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: Minuta 20

Përbërësit për 2 ose 3 persona:

 • 2 biftekët e pulës për person
 • Un limon
 • Një grusht majdanoz
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • piper
 • 1 thelb i hudhrës (Fakultative)

Përpunimi:

Shtrydhni limon për të marrë të tijat lëng dhe rezervojeni atë. Pastaj pastroni majdanoz dhe marr atë.

Fileto pule limoni

Në një tas ose enë shtoni lëng limoni që keni rezervuar më parë, majdanoz copëtuar, kripë për shije, piper dhe pak nga vaj ulliri. Llokoçis gjithçka në mënyrë që aromat të përzihen mirë. Nëse dëshironi mund të shtoni edhe një thelb i hudhrës prerë në feta.

Fileto pule limoni

Pastroni biftekët e pulës dhe shtoni ato në këtë përzierje, duke u përpjekur t'i bëni të gjitha të mbarsura mirë. Lërini të marrin aromë për të paktën 30 minuta.

Fileto pule limoni

Rreth 10 minuta para se të përfundojnë duke shtypur biftekët e pulës ju mund të shkoni në nxehtësi furrë në 160º C. Pastaj lyeni lehtë një tavë për pjekje dhe vendosni filetot në të.

Fileto pule limoni

I pjekim për rreth 15-20 minuta, varësisht nga trashësia e filetove dhe asgjë më shumë. Ju tashmë keni tuajat fileto pule limoni gati për të shijuar.

Fileto pule limoni

Në kohën e shërbimit ...

E gjitha varet nga sasia e calorías që dëshironi të konsumoni. Mund ta shërbeni me:

 • Pak nga oriz me feta karrote në avull (siç është rasti im) ose oriz vetëm në avull.
 • Disa perime të përziera në avull, për shembull, karota për fëmijë, bizele të njoma y brokoli.
 • Patatet feta, gjithashtu pjekur ose steamed. Patatet tek të varfrit apo edhe patate të skuqura.

Sugjerimet e recetave:

 • Në vend që të bëjmë fileto pule të pjekura, ju mund të përdorni hekur ose tigan, pasi ju pëlqen më shumë.
 • Nëse dëshironi të provoni diçka të re, zëvendësoni atë lëng limoni nga lëng portokalli. Kështu që ju do të merrni fileto pule portokalli në një mënyrë të lehtë dhe të shpejtë.
 • Nëse preferoni mund të përdorni biftekët e gjelit të detit në vend të pulës.

Më e mira…

 • Fileto mund t’i lini duke marinuar në frigorifer nga një natë më parë, kështu që ato do të marrin më shumë aromë. Gjithashtu, posa të arrini në shtëpi mund t'i keni gati per 5 minuta.
 • Kur do ta bësh këtë recetë, shtoni disa biftekë shtesë. Pasi të jenë ftohur, ruajini në frigorifer. Ato mund të jenë shumë të dobishme në raste të tilla si:
 1. Sapo keni arritur në shtëpi dhe nuk dini çfarë të hani, ndiheni keq ose thjesht nuk ju pëlqen të gatuani: Shkrirja filetot e pulës në mikrovalë dhe shijoni!
 2. Ju duhet të largoheni nga ushqim i përgatitur tek niños: Nxirrni biftekët nga ngrirja një natë më parë. Në mëngjes përgatitini në pjata dhe lini atyre një shënim "Ngroheni në mikrovalë për 5 minuta dhe kaq!".

Ju befte mire! Shijoni recetë dhe keni nje te diele te mbare.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.