Qiqra me oriz dhe korizo

Qiqra me oriz dhe korizo

Të mirët merak lugë ato janë ato që mbizotërojnë në të gjithë territorin spanjoll. Le të shkojmë kudo që ka gjithmonë një pllakë të nxehtë tipike ku mund të karikoni bateritë për të vazhduar ekskursionin e javës. Prandaj, sot ju lëmë me një qiqër shumë të pasur.

Qiqrat janë një ushqim i shkëlqyeshëm për tu mundur përforcojnë aktivitetin fizik meqenëse përmban një përqindje më të lartë të karbohidrateve dhe një shkallë të lartë të proteinave. Përveç kësaj, ato janë gjithashtu të mira për dietat e humbjes së peshës.

Përbërësit

 • 300 g qiqra.
 • 200 g oriz.
 • 1 copë chorizo.
 • 1/2 qepë të madhe.
 • 1/2 piper i gjelbër i madh.
 • 1/2 domate e madhe e kuqe.
 • 3 thelpinj hudhre.
 • 1 lugë çaji piper të bluar.
 • Vaj ulliri
 • Ujë
 • Kripë.

Preparación

Para së gjithash, do të duhet të vendos Unë thith qiqrat një ditë më parë. Ditën tjetër, do t'i shpëlajmë dhe do t'i vendosim në një tenxhere të shpejtë me ujë (derisa të mbulohen) dhe do t'i gatuajmë për rreth 20 minuta.

Ndërkohë, ne do të bëjmë një llokoçis me të gjitha perimet. Në një tigan me një bazë të mirë të vajit të ullirit, ne do t'i heqim të gjitha këto të copëtuara mirë. Kur gjithçka të jetë zier (shteruar), shtoni specin e bluar, e kavardisni mirë, e rrahni me blenderin dhe e derdhni mbi qiqrat në tenxheren ekspres. Përveç kësaj, në një tavë të veçantë, ne do të gatuajmë copën chorizo.

pastaj, ne do të përfshijmë orizin në tenxhere me qiqra dhe gatuajeni atë për rreth 20 minuta në mënyrë që të bëhet e butë dhe aromat të përzihen.

Në fund, do të vendosim qiqrat me orizin dhe chorizo ​​me feta Trashësi 1 cm. Përveç kësaj, ne do të shtojmë pak majdanoz për të dekoruar.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qiqra me oriz dhe korizo

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 462

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xlgyhvkiyo dijo

  litjtngckgzuzdmobetgnnvfiarsgs