Të ngrira në shtëpi: Çanta me perime

Sot ka shumë prej nesh që nuk kanë kohë për të gatuar diçka shtëpiake, kemi vetëm disa minuta për të përgatitur diçka shpejt dhe kaq. Për raste si kjo, të ngrirë sepse ato janë përgatitur tashmë, ne vetëm duhet të shkrijmë, të gatuajmë për 5-10 minuta dhe kaq. Problemi është se konsumimi i kësaj shpesh nuk është shumë i shëndetshëm, por ne mund ta zgjidhim atë duke përgatitur ushqimet tona të ngrira, me atë rast bëhet fjalë për qese perimesh tashmë të larë, të qëruar dhe prerë sipas dëshirës sonë, të gatshëm për tu gatuar.

Thasë me perime të ngrira në shtëpi

Përgatitja e këtyre qeseve me perime është shumë e thjeshtë, ne do të duhet të lajmë, zhvishemi dhe presim perimet që duam. Në rastin tim unë zakonisht e bëj atë me speca, qepë, karotë o kungull i njomë, dhe të gjitha i kam prerë në xhulien sepse mund të më shërbejë njësoj për një sautë si për një oriz, për shembull, kjo shkon sipas shijes, ju mund ta prisni në kube, kube, etj.

Mund të bëhet me perime të tjera si turnips, lulelakër, patate, kungull… Për momentin e vetmja perime që nuk më ka pëlqyer rezultati është domatja sepse shkrihet kur gatuhet, në çdo rast mund të përdoret për të bërë ca salsa.

Qese perimesh

Kur bëhet fjalë për shkrirjen, nuk keni nevojë të prisni gjatë ose ta vendosni në mikrovalë. Thjesht nxirrni perimet nga qesja, i vendosni në një kullues dhe i vendosni nën ujin e rubinetit. Në një moment akulli do të hiqet dhe ju mund të përdorni perimet për ato që ju pëlqen më shumë.

Unë rekomandoj përdorimin e qeseve rezistente dhe etiketimin e tyre me hurmën dhe perimet që keni vendosur, në këtë mënyrë ju gjithmonë mund t'i përdorni përsëri me të njëjtin ushqim, thjesht duhet të ndryshoni etiketën e datës. Në fotot që shihni unë vendos disa perime të ndara, por gjithashtu mund të bashkoheni me disa nëse e dini që do t'i përdorni në atë mënyrë, për shembull, speca të sautuar Zakonisht e kam të përgatitur tashmë në frigorifer, atëherë thjesht shkrij dhe gatuaj në 5-10 minuta.

Dhe kjo nuk është e gjitha! Unë do të vazhdoj t'ju them më shpejt së shpejti, ndërsa kjo do të ndodhë shpresoj të kënaqeni me këtë beqar mashtrim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  Unë e bëj atë dhe i vendos në qeset Zipploc. Kështu që unë kam të gjitha llojet e perimeve (ato që mund të ngrihen.
  Pershendetje

 2.   raq dijo

  Por në këtë mënyrë ata nuk humbin vitaminat që na japin perimet?

  1.    Yesica gonzalez dijo

   Nëse është e vërtetë që kur ngrijnë ata humbin disa vitamina, megjithëse shumica e tyre ruhen. Perima sa më e freskët, aq më shumë vitamina ka, nga vjelja gradualisht humbin vitaminat. Në procesin e ngrirjes, një pjesë e madhe e vitaminave që ata kanë janë ruajtur.