Provoni këto perime me tofu dhe petë orizi

perime me tofu dhe petë orizi

Sot ju propozoj një recetë ideale për të kompletuar menunë tuaj gjatë javës: Perime me tofu dhe petë orizi. Një recetë e thjeshtë, e shpejtë, e ushqyeshme dhe shumëngjyrëshe që mund t'i shërbeni si në darkë ashtu edhe në drekë dhe që është e përshtatshme për dieta vegane.

Kjo recetë i ka të gjitha, nuk mungon asgjë! Një bazë e mirë perimesh, qepë dhe piper në këtë rast, të cilën mund ta zgjeroni duke shtuar disa shkopinj karrote ose presh. Përveç kësaj përfshin tofu, një proteinë vegane që e kam marinuar për t'i dhënë shije dhe petë orizi, një opsion i shpejtë dhe interesant për të bërë supa dhe për të shoqëruar perime të skuqura.

Nëse e organizoni mirë mund ta keni gati këtë pjatë në 20 minuta që është përafërsisht sa kohë duhet që tofu të marrë të gjitha shijet dhe të gatuajë. Nuk keni kaq shumë kohë? Skuqni tofu-në e kalitur dhe do të kurseni 10 minuta. Stir-fry ka salcë soje, kështu që nuk do t'i mungojë shija.

Receta

Perime me tofu dhe petë orizi
Këto perime me tofu dhe petë orizi janë një propozim perfekt vegan për të gjithë familjen. E thjeshtë, e shpejtë, ushqyese dhe plot ngjyra!
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 bllok tofu
 • 200 ml. e ujit
 • 1 lugë çaji paprika
 • 1 lugë çaji rigon
 • 1 lugë çaji pluhur hudhër
 • Një majë qimnon
 • Një majë piper i zi i sapo bluar
 • Një grumbull kripe
 • 70 g. petë orizi
 • 1 Cebolla
 • 2 speca jeshile italiane
 • 1 pimiento rojo
 • 2 karafil hudhër
 • 2 speca djegës të kuq (opsionale)
 • Vaj ulliri
 • Një spërkatje me salcë soje.
Preparación
 1. Pritini tofu në kube dhe e vendosim ne tepsi ku te pershtatet te zgjatur.
 2. Shtojmë ujin, paprika, rigon, hudhra pluhur, qimnon, kripë dhe piper të zi dhe ngrohni tiganin.
 3. Ne sjellim një çiban dhe me pas ulim zjarrin qe te ruhet.Vendosim me kapak tiganin dhe e ziejme per 5 minuta. Më pas e zbulojmë dhe vazhdojmë zierjen derisa uji të ketë avulluar.
 4. Pra, hedhim pak vaj dhe skuq tofu deri sa të artë, moment në të cilin e heqim tiganin nga zjarri.
 5. Ndërsa tofu është duke u gatuar, qepën e prisni në rripa julienne dhe specat në rripa. kaverdisim në zjarr të gjallë së bashku me thelpinjtë e hudhrës dhe ftonjtë në një tigan të madh me një spërkatje të mirë vaji.
 6. Në të njëjtën kohë gatuajmë edhe petët duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit. Në rastin tim mjaftonte t'i gatuaja në ujë të vluar për 4 minuta, më pas ftohen dhe kullohen.
 7. Me të gjithë përbërësit gati, na mbetet vetëm shtoni tofu dhe petë në tiganin me perime, shtoni salcën e sojës dhe skuqeni për disa minuta.
 8. I servirim perimet me tofu dhe petë orizi, të nxehta.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.