Picat e bëra vetë me patate të skuqura dhe vezë të skuqura

Patate të skuqura dhe pica me vezë

Nuk ka asgjë më tradicionale në Spanjë sesa e mirë patate të skuqura me vezë. Për këtë arsye, ne kemi marrë këtë bazë dreke për t'i përfshirë ato në një recetë, gjithashtu tradicionale, siç janë picat italiane. Ju duhet të gjeni aromë dhe përbërës të rinj për picat e famshme.

Picat mund të jenë përfshijnë ndonjë përbërës, pasi që është shumë i shkathët në përgatitjen e tij. Kjo është arsyeja pse ne kemi luajtur me tradicionalen dhe e kemi futur atë në një kuzhinë banguardiane si picat e sotme, pa humbur shijen dhe traditën e saj.

Përbërësit

 • 2-3 patate të mesme.
 • 2 vezë të skuqura.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 qepë.
 • 4-5 domate të pjekura.
 • 1/2 piper jeshil.

Për masën:

 • 1/4 e gotës me ujë të vakët.
 • 1/4 e gotës qumësht.
 • 250 g miell.
 • 20 g maja të shtypur.
 • Kripë.

Preparación

Së pari, ne do të bëjmë pica masa. Për ta bërë këtë, ne do të vendosim majanë e thërrmuar në një tas, do të shtojmë qumështin, kripën dhe ujin pak nga pak. Do ta gatuajmë mirë me duar derisa të marrim një brumë homogjen elastik dhe të lagur. Ne do të lëmë të fermentojmë për 1 orë të mbuluar me një leckë të lagur.

Nga ana tjetër, ndërsa brumi fermentohet, ne do të bëjmë salcë domatesh natyrale. Për ta bërë këtë, ne do të presim të gjitha perimet në kube të mesme dhe t'i ziejmë në një tigan me një bazë të mirë të vajit të ullirit. Lëreni të gatuhet në nxehtësi mesatare për rreth 15 minuta, në mënyrë që domatja të ulet dhe i gjithë uji të jetë avulluar. Ne do ta kalojmë nëpër mikser.

Në të njëjtën kohë që po bëhet salca dhe brumi po pushon, ne do të shkojmë prerja e patateve dhe skuqja e tyre, përveç vezëve të skuqura. Ne do t'i presim patatet në shkopinj të trashë, do të shtojmë kripë dhe do t'i skuqim në një tigan të thellë me nxehtësi shumë të lartë derisa të marrin një ngjyrë të artë. Në një tigan më të vogël, ne do të vendosim dy gishta vaj ulliri në nxehtësi mesatare dhe do të skuqim vezët pa u vendosur të verdha. Ne do t'i kullojmë dhe rezervojmë ato.

Pasi brumi të jetë fermentuar, do ta shtrijmë në një sipërfaqe të lëmuar, do ta vendosim në një tepsi dhe do ta vendosim në furrën e parangrohur në 180º C për rreth 5 minuta. Pas kësaj kohe, ne do ta heqim atë dhe vendosim mbi të një bazë domate natyrore, një shtrat me patate të skuqura dhe dy vezët e skuqura.

Në fund, ne do të shtojmë një shumë të djathit gjysmë të shëruar të integruar dhe do ta fusim përsëri në furrë për ta gdhendur rreth 5-8 minuta më shumë. Gati per te ngrene!.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Patate të skuqura dhe pica me vezë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 457

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.