Petë me perime

Pershendetje te gjitheve! Si jeni?. recetë që ju sjell sot është shumë e thjeshtë, e shpejtë dhe për të gjithë familjen, por mbi të gjitha: ekonomike, dhe kush nuk ka ca fideitos, dy kunguj të njomë dhe një spec atje? Epo, me atë dhe pak tjetër, ne do të kemi një vakt të shijshëm!

Petë me perime

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: 30 min afërsisht

Përbërësit:

 • Një tufë me petë për person
 • 1 qepë
 • 2 domate
 • 1 piper jeshil
 • 2 kungulleshkat
 • Kripë
 • piper
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 limon (Fakultative)

Përpunimi:

Në një tenxhere vendosni një lugë vaj ulliri të nxehet dhe shtoni qepën e prerë në kubikë. Kur të jetë pothuajse transparente shtoni specin dhe domatet, të gjitha të prera shumë të vogla. Kur domatja të zhbëhet shtoni gjysmë litër ujë, kripë dhe piper.

Petë me perime

Ndërsa po merr temperaturë, lani mirë kungulleshkat dhe pritini ashtu si dëshironi, unë kam zgjedhur të bëj gjysmërreth. Kur përmbajtja e tenxhere të fillojë të vlojë shtoni kunguj të njomë.

Nga ana tjetër, shtoni një lugë vaj ulliri në një tigan të madh dhe kur të jetë e nxehtë shtoni petë, i kavërdisni derisa të marrin një ngjyrë të artë të çelët. Kontrolloni tenxheren, nëse kungull i njomë është gati mund të transferoni gjithçka në tigan me petë dhe t'i lini për rreth 10 minuta në nxehtësi të ulët derisa të bëhen petë.

Petë me perime

Dhe ju tashmë keni tuajat petë me perime gati!

Petë me perime

Në kohën e shërbimit ...

Shtova pak lëng limoni para se t'i shërbenin ata dhe ata ishin një triumf.

Sugjerimet e recetave:

 • Nëse heqim kungulleshkat nga e njëjta recetë por shtojmë a piper i kuq y ton Do të bëhej një drekë e shijshme shumë e shpeshtë në shtëpi kur isha i vogël, e rekomandoj!
 • Sigurisht që mund të shtoni më shumë përbërës, ndër opsionet e mia të preferuara janë ato karkaleca deti ose perime të tjera si flokëkuq o patëllxhan.

Më e mira…

Duke filluar nga baza e recetë ju mund të merrni variacione të pafund të përshtatura për shijen tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pjetunuyan. dijo

  shumë i pasur dhe i thjeshtë, meqenëse jeni një kuzhinier i mirë, nuk do të kishit receta të thjeshta për të bërë në një tenxhere me presion? faleminderit paraprakisht

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje,

   Sigurisht! Nesër do të shihni një recetë shumë të thjeshtë në një tenxhere me presion :) Faleminderit për komentin tuaj!

   Një përshëndetje

 2.   Nivelet e Cesar Zeballos dijo

  Këto receta janë ato të domosdoshme për jetën e sotme, shumë ushqyese dhe të shpejta për t’u bërë.

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Cesar,

   Faleminderit shumë për komentin tuaj, ne jemi shumë të lumtur që ju pëlqente receta :)

   të fala