Patëllxhanë Perime të mbushura

Që dje, ne kënaqëm veten me bishtalec i ëmbël dhe brioches Çfarë mendoni nëse sot ekuilibrojmë fundjavën me disa Patëllxhanë Perime të mbushura? Një recetë shumë e lehtë dhe e dobishme që na ndihmon të gjithëve të konsumojmë më shumë perime në një mënyrë të shëndetshme dhe të shijshme.

Patëllxhanë Perime të mbushura

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: 20 minuta (+ rreth 15 të tjera pjekje)

Përbërësit për 6 persona:

 • 3 eggplants pak i madh
 • 2 domate i pjekur
 • 1 qepë
 • 1 piper i kuq
 • 1 piper jeshil
 • 1 thelb i hudhrës
 • 2 ose 3 lugë vaj ulliri
 • Kripë
 • piper

Përpunimi:

Pastroni eggplants, i prisni në gjysmë dhe i vendosni në ujë të kripur. Pastaj ngrohni vaj ulliri në një tigan, tenxhere ose tenxhere. Prerë atë qepë në katrorë dhe shtojeni në vaj, lëreni të ziejë. Nga ana tjetër, ju mund të lani dhe prerë specat dhe domatet në copa të vogla. Kur qepa është pothuajse transparente, shtoni pjesën tjetër të perimeve dhe vazhdoni gatimin në nxehtësi të ulët derisa domatja të shpërbëhet, duke trazuar herë pas here. Ndërsa kulloni patëllxhanët dhe hiqeni pjesën e brendshme me ndihmën e thikës, lugës ose derdhësit të perimeve.

Patëllxhanë Perime të mbushura

Kur të shihni që domatja është hedhur, shtoni gjysmë gote ujë, kripë, Spec, el thelb i hudhrës grimcuar dhe prisni që ajo të fillojë të vlojë. Prisni mbushjen e patëllxhanit në copa të vogla dhe lërini mënjanë.

Patëllxhanë Perime të mbushura

Shtoni pjesën e brendshme të patëllxhanës në pjesën tjetër të perimeve dhe gatuajeni në nxehtësi mesatare derisa patëllxhani të jetë i butë. Pasi të jeni gati, plotësoni eggplants, vendosini në një tepsi të lyer me pak yndyrë dhe piqni për rreth 15 minuta në 200ºC (koha dhe temperatura mund të ndryshojnë nga një furrë në tjetrën).

Patëllxhanë Perime të mbushura

Dhe ju tashmë keni tuajat Patëllxhanë Perime të mbushura gati!

Patëllxhanë Perime të mbushura

Në kohën e shërbimit ...

I shërbeva të gjithë në të njëjtën pjatë dhe vendosa një salcë me të salcë shtëpi beshamel ashtu që kush donte ta shtonte. Në rastin tim ishte një kurs i dytë, megjithëse ato gjithashtu mund të shërbehen si fillestar (me disa patellxhanë më të vegjël) ose si një anë.

Sugjerimet e recetave:

 • Nëse doni t'i jepni një prekje më zyrtare mund t'i prezantoni me salcë bechamel shtuar tashmë, a qershi domate përgjysmuar vendoset në qendër të patëllxhanit dhe spërkatet me të trumzë. Në më shumë se një rast ata kanë shkaktuar sukses në këtë mënyrë.
 • Një opsion tjetër është të shtoni djathë dhe t'i grindni ato, ose me ose pa salcë beçameli.
 • Ju mund të shtoni shumë më shumë perime si flokëkuq, ato Champia ±, kungulleshkatEtj ...

Më e mira…

Nëse nuk ju pëlqen perimet, kjo është një mënyrë e mirë për t'i marrë ato, pasi që përzihen dhe priten në copa të vogla, aroma është shumë e ndryshme, dhe nëse shtoni edhe salcën, djathin ose të dyja, shumë më mirë. Me fëmijët ata janë një sukses!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shpatore dijo

  Çfarë ushqimi i pasur dhe ushqyes! Ku të shkruaj që të më dërgoni më shumë receta?

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Iris!

   Faleminderit shumë për komentin tuaj :) Në kolonën e majtë ka një vend ku thuhet "Merr lajme në emailin tënd" dhe poshtë ka një kuti. Në atë kuti shkruani emailin tuaj dhe klikoni në «abonohuni», do të merrni një email për të konfirmuar pajtimin dhe voila, që nga ai moment do të merrni të gjitha lajmet në emailin tuaj ^ _ ^

   Shijoni recetën! Përshëndetje:)

 2.   Letizia duarte dijo

  Çfarë recete e shijshme, e shëndetshme dhe shumë e ulët në kalori .. faleminderit që e ndatët!

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Letizia!

   Faleminderit që na la një koment, më vjen mirë që të pëlqen ^ _ ^

   të fala

 3.   Luis dijo

  Çfarë ndodh nëse i vendos patëllxhanët e plota të gatuhen në ujë (të zier)? dhe pastaj e vendos mbushjen për të shmangur furrën?

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Luis!

   Ashtë një opsion i mirë nëse doni të shmangni pjekjen :)

   Përshëndetje dhe faleminderit që na lexove

 4.   yo dijo

  Disa elementë të tillë si kohët mungojnë në këtë recetë, siç është koha e gatimit të patëllxhanit, e cila mendoj se është e rëndësishme, unë mendoj se receta është e mirë, por formulimi pak mungon në informacion

  1.    Ummu Aishja dijo

   Hello!

   Puna është që unë i zbraz patëllxhanët mirë dhe pastaj nuk e hamë lëkurën, pjekja është thjesht në mënyrë që të mos duket e gjallë, por nëse doni të hani lëkurën mund t'i pjekni për 40-45 minuta, në në atë rast është më mirë të mos gatuani shumë perime para se t'i mbushni ato dhe kështu ata të përfundojnë gatimin në furrë; )

   Përshëndetje dhe faleminderit për leximin!