Millefeuille patëllxhan me oriz dhe djathë krokante

Millefeuille patëllxhan, oriz dhe djathë krokante

Ndonjëherë, bërja e pjatave më të hollësishme dhe të sofistikuara nuk kushton asgjë, thjesht duhet të dëshironi të gatuani dhe të keni pak kohë. Me punë është e vështirë të bësh gjëra të tilla, por në këto pushime nga Semana Santa Ju mund të shënoni pak me partnerin tuaj me këtë recetë të shijshme për millefeuille me patëllxhan.

Patëllxhanët janë një ushqim E ulët në kalori, pasi ato janë të mira për dietat e humbjes së peshës. Përveç kësaj, ajo na siguron fibra të nevojshme për të rregulluar tranzitin tonë të zorrëve dhe është një burim i pasur me hekur dhe magnez, duke u bërë një nga perimet thelbësore për ata që vuajnë nga anemia.

Përbërësit

 • 1 patëllxhan i madh, i trashë.
 • 2 vezë.
 • 2 feta proshutë Serrano.
 • 1 copë chorizo.
 • 1/4 e qiqrave.
 • 2 domate të vogla.
 • 100 g oriz.
 • Vaj ulliri
 • Majë kripe
 • Trumza.
 • Rigoni.
 • Djathë gjysëm i kuruar.

Preparación

Para së gjithash, ne duhet të shkojmë gatimi i vezëve  në ujë për rreth 10-12 minuta. Pasi të jenë gatuar, do t'i ftohim dhe do t'i presim në feta, dhe do t'i rezervojmë më vonë.

Atëherë ne po bëjmë oriz. Për ta bërë këtë, ne do të prerë qepë, domate, proshutë serrano dhe chorizo ​​në kube të vogla. Në një tigan, do të vendosim një shi me vaj ulliri, dhe do të shtojmë qepë, kur ajo është e artë, do të shtojmë domate dhe le të skuqet.

Tjetra, ne do të shtojmë chorizo ​​dhe proshutë, duke trazuar mirë për të përzier shijet. Pas disa minutash, shtoni orizin, llokoçis përsëri duke shtuar ujë për të gatuar. Ndërsa gatuhet, ne po trazojmë dhe shtojmë më shumë ujë pak nga pak, në mënyrë që orizi të lëshojë niseshtenë dhe të marrë një cilësi e mjaltë.

Përveç kësaj, ne do të lajmë patëllxhan dhe do ta presim në feta me trashësi afërsisht 1,5 cm. Këtyre do t’i shtojmë një majë kripë dhe do t’i vendosim në një tavë për t’i bërë pak nga pak së bashku me pak vaj ulliri.

Përveç kësaj, ne jemi duke bërë krispa djathi. Për ta bërë këtë, ne do të grijmë djathin gjysëm të shëruar në një pjatë dhe do të marrim një grusht të vogël dhe do t'i vendosim në një fletë pjekje me letër vaji. Do t’i japim një formë rrethore dhe do t’i shtojmë pak rigon. Do ta çojmë në furrë për disa minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë në 180ºC.

Për të mbaruar ne do ta montojmë milefilen. Ne do të vendosim një bazë patëllxhani të pjekur në skaj, sipër një fetë vezë të zier dhe, së fundmi, një lugë oriz me mjaltë. Kështu me radhë, derisa të mblidhen nja dy. Shoqërojeni këtë strudel me copat e djathit.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Millefeuille patëllxhan, oriz dhe djathë krokante

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 324

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RUBEN dijo

  MË PËLQEN