Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Sot ju kam sjellë një recetë të shijshme që do ta pëlqeni, është e shijshme patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave. Këto kanë shumë pak kalori kështu që bëhet një recetë shumë e shëndetshme për ata që duan të fillojnë një dietë për të humbur barkun këtë verë.

L eggplants Shtë e këshillueshme që t'i gatuani me lëkurë dhe, përveç kësaj, ta hani edhe këtë, pasi përmban shumë lëndë ushqyese thelbësore që mbron trupin tonë nga kanceri. Një avantazh tjetër i patëllxhanit është përmbajtja e lartë e fibrave, prandaj rekomandohet shumë për personat kaps.

Përbërësit

Njerëzit 5:

 • 5 patellxhanet mesatare ose te medha.
 • 1 gjoks i plotë pule.
 • 2 kanaçe me kërpudha.
 • 2 shirita proshute të tymosur.
 • 2 tulla me krem ​​gatimi (200 ml)
 • Gjysmë qepë.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Trumza.
 • Piper i zi i bluar
 • Pykë e djathit gjysëm të kuruar.

Preparación

Për të bërë këto receta të shijshme për patëllxhanët e mbushur me pulë në salcën e kërpudhave, gjëja e parë që duhet të bëjmë është përgatisin janë patëllxhanët. Për ta bërë këtë, ne do t'i presim në gjysmë në mënyrë që të ketë dy pjesë të barabarta të zgjatura. Për këto, ne do të bëjmë disa prerje në mishin e patëllxhanit në mënyrë që më vonë të jetë më e lehtë për ta hequr atë.

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Ne do t'i vendosim në një tavë për pjekje, e sezonojmë dhe derdhim një pikoj vaj sipër çdo patëllxhani, dhe i vendosim në furrë për 15 min në 180 ºC. Pasi të ketë kaluar koha, ne do t'i zbrazim ato dhe do ta rezervojmë për më vonë.

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Më vonë, ne do të bëjmë mbushje patëllxhanësh. Për ta bërë këtë, ne do të vendosim dy tigan, në njërën do të vendosim gjysmën e qepës së copëtuar me kërpudha dhe i kaurdisim ato, dhe në tjetrën do të kremcim qepën së bashku me pulën, proshutën dhe mishin e patëllxhanëve që kemi pasur rezervuar më parë.

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Kur të shohim që kërpudhat janë të buta dhe qepa e zbardhur, do ta bëjmë do rrahim gjithçka mirë dhe do ta shtojmë në tiganin tjetër ku po bëhet pula. Kaurdisni gjithçka për rreth 5 minuta dhe shtoni kremin, duke e lënë të gatuhet për rreth 10 minuta në mënyrë që kremi të zvogëlohet.

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Më në fund, ne do të mbushim të gjitha patëllxhanët dhe do të vendosim dy pykë të hollë të djathit gjysëm të shëruar sipër për t’i grira më vonë në furrë për rreth 10 minuta në 180 .C. Shpresoj t'ju pëlqejnë këto patellxhanë të mbushur, do t'i dua edhe ata edhe miqtë e mi.

Më shumë informacion - Patëllxhanë me gjizë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 521

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Violeta dijo

  Kam një pyetje??? Çfarë keni bërë me mishin e patëllxhanit ???… Nuk e kam parë askund.

  1.    Por dijo

   Na vjen keq për vonesën !!: S Mishi i patëllxhanave është skuqur gjithashtu me qepën, pulën dhe proshutën. Faleminderit që na ndiqni!

  2.    Ale Jimenez dijo

   Na vjen keq për vonesën !!: S Mishi i patëllxhanave është skuqur gjithashtu me qepën, pulën dhe proshutën. Faleminderit që na ndiqni!

 2.   minier dijo

  Më pëlqen receta e tyre e thjeshtë për tu bërë dhe me këshilla për ushqimin