Oriz ngjitës me karkaleca, karrota dhe shafran

Oriz ngjitës me karkaleca, karrota dhe shafran

Fundjavë, kohë oriz. Lindja oriz ngjitës me karkaleca, karrota dhe shafran Është gjithashtu një nga ato që pëlqejnë të gjithë. Një oriz në të cilin bie në sy aroma e lëngut të peshkut dhe karkalecave, por që i shtojnë shije dhe ngjyrë edhe karota, domatja e koncentruar dhe shafrani.

A guxoni ta përgatisni? Do t'ju duhen rreth 40 minuta për ta bërë këtë. Por nuk do t'ju duhet të vazhdoni të shikoni tenxheren; ju duhet fillimisht skuqni perimet dhe më pas gatuajeni butësisht orizin. Një oriz të cilin e kam gatuar me pak më shumë lëng se normalja për të arritur një teksturë jo të supë por me mjaltë.

Ti mundesh luani me sasinë e lëngut për të arritur nëse dëshironi një oriz supë. Unë mendoj se kjo recetë është veçanërisht e mirë për të dhe orizi do të përhapet më shumë nëse e bëni në këtë mënyrë. Ti vendos. Sido që të jetë, provojeni! dhe me trego rezultatin.

Receta

Oriz ngjitës me karkaleca, karrota dhe shafran
Orizi kremoz me karkaleca, karrota dhe shafran është një oriz i butë, shumë i lehtë për t'u përgatitur dhe që e pëlqejnë pothuajse të gjithë.
Author:
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 qepë të bardhë, të grirë
 • 1 piper zile jeshile, i grirë
 • 2 presh, të grirë
 • 3 karota, të copëtuara
 • Kripë dhe piper
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 26 karkaleca deti
 • 1 filxhan i madh oriz
 • 4 gota supë peshku të nxehtë
 • 1 lugë çaji domate të dyfishtë të koncentruar
 • Disa fije shafrani
Preparación
 1. Hedhim një bazë të mirë vaji në një tenxhere dhe ne skuqim perimet: qepë, piper, presh dhe karotë, për 10 minuta.
 2. Më pas, ne kripë dhe piper dhe shtoni 20 karkaleca të qëruara dhe prerë në gjysmë, duke e rezervuar pjesën tjetër për dekorim.
 3. I skuqim karkalecat derisa të marrin ngjyrë dhe më pas shtoni orizin dhe skuqeni për nja dy minuta.
 4. atëherë shtoni lëngun e peshkut të nxehtë, domaten e koncentruar dhe fijet e shafranit dhe lërini të ziejnë.
 5. Kur bari, ne mbulojmë dhe gatuajmë për të zjarr i fortë 6 minuta.
 6. Më pas zbulojmë, ulim zjarrin dhe gatuajmë edhe 10 minuta, Llokoçis herë pas here.
 7. Pastaj, dekorojme me karkalecat dhe gatuajeni edhe një minutë përpara se ta hiqni nga zjarri që të pushojë.
 8. Pas pushimit shijojmë këtë oriz kremoz me karkaleca, karrota dhe shafran

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.