Oriz i butë me karota dhe mish pule

Oriz i butë me karota dhe mish pule

Një merak i mirë orizi pule është i shijshëm për të na dhënë të gjithë energjinë e nevojshme për të ruajtur forcën tonë të përditshme. Për më tepër, nëse shtojmë perime dhe perime bëhet një pjatë me plot 10 lëndë ushqyese të dobishme për trupin.

Një nga ato ushqyesve është hekuri që posedon karota, një ilaç i shkëlqyeshëm për aneminë. Përveç kësaj, oriz Isshtë një ushqim i pasur me energji, thelbësor për atletët, për shembull.

Përbërësit

 • 1/2 qepë.
 • 1/2 piper jeshil.
 • 1 domate e madhe e kuqe
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 karotë
 • 1 gjoks pule.
 • Oriz.
 • Vaj ulliri
 • Verë e Bardhë.
 • Ujë
 • Kripë.
 • Trumza.

Preparación

Së pari, ne do të prerë hudhër, qepë, piper jeshil, karrota dhe domate në kube të vogla. Pastaj, në një tigan, do të bëjmë një të skuqura me të gjitha perimet përveç karotës, të cilën do të rezervojmë.

Më vonë, kur salca të jetë zier mirë, ne do ta heqim atë nga nxehtësia dhe ne do të bluajmë në një gotë përzierje, duke e lënë të mbuluar mirë.

Pastaj, në të njëjtën tigan ku kemi zierë perimet, do të shtojmë flokëkuq, të cilën do ta bëjmë pak, dhe më pas shtojmë gjoksin e pulës të prerë në kubikë. Kaurdisni gjithçka mirë derisa mishi i pulës dhe karotave të zbuten.

Ne do të shtojmë një shiringë të verë e Bardhë, ne do të lëmë që alkooli të avullojë dhe do të shtojmë përzierjen e bërë më parë të zier. Lëreni të gatuhet për rreth 10 minuta, dhe shtoni orizin. Kjo duhet të gatuhet për rreth 1015 minuta, në mënyrë që të jetë me supë, duhet të shtojmë dy herë më shumë ujë sesa orizi.

Më shumë informacion - Oriz i skuqur tri kënaqësi, i lehtë dhe i shëndetshëm

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Oriz i butë me karota dhe mish pule

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 347

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Susana dijo

  Në cilën pikë shkon rozmarina?

  1.    Ale Jimenez dijo

   Përshëndetje Susan! t'ju them se nuk është rozmarina që unë përdor, por trumza, por nëse ju pëlqen më shumë kjo erëz mund ta përdorni gjithashtu. Trumza shtohet pasi të jetë shtuar gjuetia pa leje dhe vera e bardhë. Faleminderit qe na ndiqni !!