Oriz i skuqur tri kënaqësi, i lehtë dhe i shëndetshëm

Oriz i skuqur tri kënaqësi

Sigurisht shumë herë duke provuar oriz tre kënaqësi Në disa restorante kineze e keni pyetur veten se cilët janë përbërësit e tij dhe si mund ta përgatisni atë në shtëpi. Sot në Recetat e Gatimit ne sqarojmë të gjitha dyshimet tuaja me një hap të thjeshtë që do të inkurajojë të gjithë ta gatuajnë atë në shtëpi.

Oriz i skuqur tri kënaqësi, i lehtë dhe i shëndetshëm
Kjo recetë e thjeshtë dhe e shëndetshme me origjinë kineze është bërë me përbërës që të gjithë mund t'i përdorim. Kryesorja është të zgjidhni një oriz të mirë me kokërr të gjatë dhe ta skuqni atë mirë përpara se ta shërbeni me "shijshme" dhe një prekje soje. Mund ta shërbeni si një pjatë të vetme, duke shoqëruar disa kofshë pule të shijshme të pjekura ose si mbushje për fajitas ose petulla.

Author:
Kuzhina: Kinë
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 2

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 180 g oriz me kokërr të gjatë
 • 50 g bizele
 • 1 karotë të madhe
 • 150 g e karkalecave
 • 2 feta të trasha të proshutës së gatuar
 • Vezë 2
 • 2 lugë salcë soje
 • 1 lugë çaji sheqer
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • tre kënaqësi orizi i skuqur Tri kënaqësi orizi i skuqur, i lehtë dhe i shëndetshëm

Preparación
 1. Ne fillojmë duke gatuar karrota dhe bizele. Për atë vendosim një tenxhere me ujë që të nxehet dhe kur të vlojë shtoni karotën e qëruar dhe një kripë. Pak para se karota të zbutet, shtoni bizele dhe gatuajini për 4 minuta më shumë. Kur karotat dhe bizelet të jenë të butë, hiqeni nga nxehtësia, kullojeni, lëreni të ngrohtë dhe prerë karotën në kube.
 2. Në të njëjtën kohë përgatisim omëletën e ëmbël. Ne rrahim vezët me një majë kripe dhe një lugë çaji sheqer ndërsa ngrohim një tigan me një lugë çaji vaj. Kur vaji është i nxehtë, hidhni vezën dhe përgatitni një omëletë të ëmbël shumë të hollë, si krepat. Pasi të jetë gati, e heqim nga zjarri, e presim në shirita dhe e rezervojmë.
 3. atëherë ne gatuajmë orizin në shumë ujë, duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit. Ne trazojmë herë pas here dhe kur të jetë gati të heqim nga zjarri, lahemi nën çezmën e ujit të ftohtë dhe kullojmë.
 4. Oriz i skuqur tre përbërës të shijshme
 5. Ndërsa orizi është duke u gatuar, ne shfrytëzojmë rastin të presim pak shirita proshute të gatuar që ne rezervojmë.
 6. Në një tigan të madh, ngrohni 3-4 lugë vaj ulliri dhe ne kaverdisim karkalecat për 3 minuta. Kur karkalecat të kenë një ngjyrë të mirë, shtoni orizin e kulluar mirë dhe dy lugët e sojës. Llokoçis mirë dhe kaurdiset për një minutë.
 7. Së fundi, shtojmë të gjithë përbërësit (omëletë, proshutë të gatuar, bizele dhe karotë), trazojeni dhe sezoni për tu shërbyer.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 400


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.