Lasagna patëllxhan

Lasagna me patëllxhanë, e thjeshtë dhe e pasur për t'u përgatitur. Janë shumë të mira si fillim, është një mundësi e shkëlqyer nëse keni mysafirë dhe nuk dini çfarë të përgatisni si fillim. Është një pjatë shumë e kompletuar.

Përgatitja e kësaj pjate në feta e bën më tërheqëse, por mund të bëni të njëjtën mbushje dhe të përgatisni disa patëllxhanë të mbushur.

Lasagna patëllxhan
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 patëllxhanë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 500 gram domate e grimcuar ose e skuqur
 • 300 gr mish i grirë
 • 2 topa mocarela të freskëta
 • Djathë i grirë
 • borzilok
 • piper
 • Vaj dhe kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur lazanjat me patëllxhanë, fillimisht lani patëllxhanët, pritini në feta 1 cm.
 2. Përgatisni salcën e domates, vendosni një tigan me pak vaj, shtoni hudhrën në zjarr mesatar, kur të fillojë të marrë ngjyrë shtoni domaten, mbulojeni dhe lëreni të ziejë në zjarr mesatar për rreth 15 minuta, duke e trazuar dhe duke u kujdesur. jo ngjit.
 3. Pas 15 minutash shtojme erezat, hedh kripe, piper dhe rigon, e leme rreth 5 minuta ose kur te shohim qe kripa eshte gati. Ne fikim dhe rezervojmë.
 4. Përdorim mishin e grirë, vendosim një tigan me pak vaj, shtojmë mishin e grirë dhe e skuqim, hedhim pak kripë dhe piper. Kur të ketë marrë ngjyrë të artë fikim dhe rezervojmë.
 5. Skuqini të gjitha fetat nga të dyja anët. Vendosim disa feta patëllxhanash në një enë të përshtatshme kundër furrës, do të vendosim më të mëdhenjtë për të bërë bazën. Vendosim një shtresë mishi, më pas salcën e domates dhe më pas një fetë mocarela të freskët. Kështu derisa të bëni 3-4 shtresa.
 6. E fundit do të jetë një fetë patëllxhani, sipër vendosni pak djathë të grirë dhe futeni në furrë në temperaturën 200 ºC për rreth 10 minuta, mjafton ta ngrohni dhe të grini.
 7. Kur shohim qe jane te arta i nxjerrim dhe gati per servirje!!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.