Hummus

recetë-humus

Hummus është një recetë arabe e njohur ndërkombëtarisht. Isshtë bërë nga qiqrat e gatuar, por nëse nuk ju pëlqejnë bishtajoret, mos u shqetësoni, humusi ka erëza si limoni, hudhra, qimnon ... kështu që nuk ka shije tamam si qiqra. Si një përbërës i veçantë, ajo ka makarona Tahin ose Tahina, një pastë susami që mund ta gjeni në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme ose dyqanet organike dhe që ka një aromë të shijshme kikiriku. Isshtë një meze që përhapet në bukë është e shijshme dhe që të gjithë e pëlqejnë.

Të bësh kështu është shumë e lehtë pasi që gjithçka që duhet të bësh është të bluash të gjithë përbërësit në të njëjtën kohë, kështu që nuk ka justifikime. Nëse nuk e keni ngrënë kurrë, tani është koha të filloni të bëni recetën, ju premtoj se do ta pëlqeni.

Hummus

Author:
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 400 gr qiqra të gatuara
 • 2 lugë gjelle paste Tahini
 • 1 karafil hudhër
 • ½ limon
 • 5-6 lugë ujë me qiqër.
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 majë qimnon
 • 1 majë piper i ëmbël
 • kripë

Preparación
 1. Për të bërë këtë recetë, gjithçka që na duhet është një përpunues ushqimi për të përzier gjithçka.
 2. Në gotën e grirës vendosim qiqrat e gatuar, hudhrat e qëruara, lëngun e limonit, pastën Tahina, vajin e ullirit, qimnonin dhe kripën
 3. Ne bluajmë gjithçka së bashku dhe shtojmë lugët e ujit një nga një derisa të marrim një strukturë të dendur, por të përhapshme. Më duheshin 6 lugë ujë.
 4. Pasi ta kemi gati humusin, e fusim në enën që do ta shërbejmë, shtojmë një spërkatje vaj ulliri dhe spërkasim me specin e ëmbël.
 5. Tani shtrijeni bukën dhe shijojeni.

 

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.