byrek me qershi

byrek me qershi

La stinët e qershisë Është i shkurtër dhe nuk kemi dashur ta shpërdorojmë në shtëpi. Duke përfituar nga momenti më i mirë i këtij fruti, gatuajmë këtë byrek me qershi që nuk kalon pa u vënë re për ngjyrën, por as për shijen. Nuk doni ta provoni?

Nuk mund të them se bërja e saj është e shpejtë. Hap pas hapi nuk është i komplikuar por brumi kërkon ftohje dhe e pjekur paraprakisht, kështu që do t'ju duhet të shpenzoni kohë për të. Koha që mund ta shkurtoni nëse përdorni një pastë komerciale me kore të shkurtra në vend që ta bëni vetë.

Brumi është po aq i rëndësishëm në këtë recetë sa mbushja e qershisë me të cilën përgatitet reçel vishnje dhe qershi pa kokrra. Dhe tashmë po ju paralajmëroj që nxjerrja e qershive do të marrë pak kohë sepse do të përdorim gjysmë kilogrami nga këto. A ju pëlqen ta bëni këtë byrek me qershi? Ne fillojmë.

Receta

byrek me qershi
Author:
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
Për ëmbëlsirat e shkurtesave
 • 200 gr pastë me miell gruri
 • 55 g Krem ëmbëlsirash
 • P lugë çaji kripë
 • 125 g gjalpë të ftohtë pa kripë, të prerë në kubikë të vegjël
 • 1 e verdhë veze
Për mbushjen
 • 500 gr qershi me kokrra
 • 60 g e sheqerit
 • 50 gr të lëngut të limonit
 • 15 g niseshte misri
 • 60 gr reçel qershie
Preparación
 1. Fillojmë duke përgatitur brumin. Për ta bërë këtë, vendosni miellin në një tas të madh. Shtoni sheqerin dhe kripën dhe përzieni.
 2. atëherë ne përfshijmë gjalpin dhe brumin e punojmë me majat e gishtave duke e shtrënguar derisa të arrijmë një strukturë rëre. Gjëja kryesore është të mos e manipuloni së tepërmi në mënyrë që temperatura të mos rritet.
 3. Pastaj, rrahim vezën dhe e shtojmë duke e përzier në të njëjtën mënyrë.
 4. Pasi gjithçka është e integruar mirë, kompaktojmë me duar, Formojmë një top dhe e mbulojmë me film që ta vendosim në frigorifer për një orë.
 5. Përpara se ta hiqni brumin nga frigoriferi, lyeni me yndyrë një kallëp të rrumbullakët rreth 25 centimetra dhe rezervoni.
 6. Atëherë nxirreni brumin nga frigoriferi dhe e lemë të ambientohet në temperaturën e dhomës për rreth 5-10 minuta.
 7. Më pas, midis dy fletëve të letrës shtrijmë brumin derisa të arrihet një perimetër prej 30 centimetra në diametër dhe ½ centimetër të trashë.
 8. Me kaq kujdes, transferojeni brumin në kallëp e demtueshme dhe e rregullojmë në mënyrë që të mbulojë bazën dhe muret, duke kaluar mbi të çarat me tepricën nga skajet (të cilat nuk do t'i hedhim).
 9. E vendosim në frigorifer e mbulojmë me mbështjellës plastik dhe e vendosim në frigorifer për 20 minuta.
 10. Derisa, ngrohni furrën në 190ºC.
 11. Pasi të ketë kaluar koha e ftohjes, kemi shpuar bazën Në mënyrë të përsëritur me një pirun dhe mbulojeni brumin plotësisht me letër furre. Pasi të keni mbaruar, mbusheni pothuajse deri në buzë me qiqra ose një bishtajore tjetër.
 12. Piqni për rreth 20 minuta dhe më pas e vendosim në një raft dhe heqim letrën dhe perimet që brumi të ftohet.
 13. Derisa, përgatisim mbushjen Përzieni sheqerin, niseshtën e misrit, lëngun e limonit dhe reçelin në një tenxhere. Shtoni qershitë dhe ziejini në zjarr të ulët derisa të zbuten.
 14. Masën e vendosni mbi brumë pothuajse të ftohtë dhe futeni në furrë për rreth 15 minuta.
 15. Më pas, lëreni të ftohet për të provuar byrekun me qershi.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.