Biskota me çokollatë me qumësht pluhur

Qumësht pluhur dhe biskota me çokollatë

Të gjitha biskotat që kanë çokollatë janë joshëse për mua, kështu që nuk mund të rezistoja t'i bëja këto që përfshijnë edhe një përbërës kurioz në brumin e tyre, si qumësht pluhur. Prandaj i vura emrin biskota me qumësht pluhur me copëza çokollate, për t'i dalluar nga të tjerët në llojin e tyre.

Bërja e tyre është e thjeshtë, por shumë më e lehtë për t'i ngrënë. Te sapo bera jane shume krokante, e parezistueshme! Nga njëra ditë në tjetrën ata humbasin një pjesë të asaj krize, por ata janë ende një pickim i mirë. Sigurisht që nuk do ta refuzoja një. Mbani mbetjet në një enë hermetike në temperaturën e dhomës dhe shijojini brenda një ose dy ditësh!

A do të guxoni t'i bëni ato? Përbërësi i vetëm i pazakontë këtu është qumështi pluhur, por nuk duhet ta keni problem ta gjeni, vendoseni në listën tuaj të blerjeve! Pjesa tjetër ka shumë të ngjarë që t'i keni tashmë në qilar. A do t'i hyjmë biznesit?

Receta

Biskota me çokollatë me qumësht pluhur
Këto biskota me qumësht pluhur me çokollatë janë shumë krokante të sapobëra, të parezistueshme! Provoni ato!
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 40u
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 350 g miell i gjithanshëm
 • 3 lugë qumësht pluhur
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 150 g e sheqerit
 • 160 g sheqer kafe
 • 225 g gjalpë i zbutur
 • 2 vezë të mëdha
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • Qese 12 ons (rreth 2 filxhanë) patate të skuqura çokollatë gjysmë të ëmbla
Preparación
 1. Në një tas mesatar perziejme miellin, qumësht pluhur, kripë dhe sodë buke.
 2. tani në një tas të madh rrahim sheqerin e bardhë, sheqer kaf dhe gjalpë të zbutur derisa të integrohen mirë.
 3. atëherë shtoni dy vezët dhe vaniljen tek masa e mëparshme dhe i rrahim sërish derisa të arrihet një masë homogjene.
 4. atëherë shtoni përzierjen e miellit dhe rrihni me shpejtësi të ulët derisa të inkorporohet.
 5. Më në fund shtoni copëzat e çokollatës dhe ne perzihemi.
 6. Mbuloni enën me mbështjellës plastik dhe e çojmë në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 7. Me kalimin e kohës, ne përdorim lugë akullore ose dy lugë për të kapur porcione të vogla brumi që do ta vendosim në një tepsi të shtruar me letër furre në një distancë rreth 4 centimetra nga njëra-tjetra.
 8. E çojmë tepsinë në furrë e nxehur më parë në 190ºC dhe piqni derisa qendra të fryhet dhe skajet të fillojnë të skuqen, rreth 12 minuta.
 9. Më pas i heqim nga furra biskotat e qumështit pluhur me copëza çokollate dhe i lëmë të ftohen në një raft teli.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.