Akullore shtëpiake me fëstëk

Akullore shtëpiake me fëstëk, e pasur dhe kremoze. Shume e thjeshte per tu pergatitur ne shtepi pa makineri dhe me perberes te thjeshte. Një akullore që do ta pëlqejë të gjithë.

Këtë herë kam përgatitur një akullore shtëpi me fëstëk  shume kremoze, me pelqen shume, eshte ideale si embelsire apo meze.

Akullore shtëpiake me fëstëk
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 ml. krem pana
 • 200 gr qumështi i kondensuar
 • 3 lugë ujë
 • 1 qese xhelatinë (6 gram)
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 80 gram e fistikëve të bluar
 • 30 gram fëstëkë të pjekur
Preparación
 1. Akulloren me fëstëkë e nisim duke i vendosur përbërësit në një gotë për përzierje. Do të vendosim 80 gr. me fëstëkë, krem, mjaltë dhe qumësht të kondensuar. E shtypim, mund ta lëmë të grimcuar mirë ose ta lëmë të tregojë copat.
 2. Në një enë do të vendosim lugët e ujit me xhelatinën për rreth 5 minuta. Më pas e vendosim në mikrovalë për disa sekonda në mënyrë që të jetë e lëngshme. E shtojmë në masë, e trazojmë ose e bluajmë sërish gjithçka që të përzihet.
 3. Kur të kemi të gjitha të integruara, në këtë moment mund të vendosni copa fëstëkë të thekur, çokollatë... Unë nuk kam vënë asgjë. Vendosim një kallëp që mund të futet në ngrirje, nëse është më mirë metalik, kremin e fëstëkut e vendos në gotë, e mbuloj me kapak ose me mbështjellës dhe e vendos në ngrirje.
 4. Pas një ore e nxjerrim, e heqim të gjithë kremin, e lëmojmë dhe e vendosim sërish në ngrirje, kjo mund të bëhet edhe pas një ore, është që të mbetet kremoze dhe të mos formojë kristale. Dhe e kemi lënë tashmë rreth 8-10 orë në frigorifer.
 5. Kur do ta konsumojmë e nxjerrim rreth 10 minuta më parë dhe e servirim. Mund të futet në filxhanë, në biskota, në kone... Do ta shoqërojmë me fëstëkë të grirë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.