Ajoblanco nga Almería

recetë-ajoblanco

Ajoblanco nga Almería

Kjo recetë është tipike për provincën e Almerisë, është një bazë bajame dhe hudhër. Aroma është çuditërisht e butë dhe e nënvlerësuar, nuk lë frymë hudhre! Një faktor i rëndësishëm në varësi të rastit 😉 Në recetën origjinale qumështi është qumësht lope, por ne kemi shtuar qumësht bajame, që është ai që kemi në shtëpi.

Nga ana tjetër, ne nuk i kemi pastruar bajamet, prandaj mund të shohim që "Ajoblanco" ynë është më tepër një "hudhër e verdhë" por që aroma e tij është po aq autentike, ne e verifikojmë atë! Ne e duam këtë përhapje të bajames dhe hudhrës që shoqëron një sanduiç me perime ose pulë për darkë, ohhhh çfarë kënaqësie !!

Ajoblanco nga Almería
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Shërbime: 15
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 dientes de ajo
 • 200 gr bajame të qëruara
 • 100 gr bukë nga një ditë më parë lagur
 • 150 ml vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 100 ml qumësht (kam përdorur qumësht bajame)
 • 30 ml uthull
 • kripë
Preparación
 1. Së pari ne duhet të presim bukën dhe ta lagim, nuk ka të bëjë me atë që ajo të ngjyhet plotësisht, por për ta bërë atë të butë dhe të lagur.
 2. Ne nuk i kemi qëruar bajamet, së pari sepse nuk kishin lëkurë të hidhur dhe së dyti sepse nuk e pashë të nevojshme. Por sigurisht që bajamet mund t’i qëroni, në fakt supozohet që t’i qëroni. Po ashtu, nëse e bëni, hudhra e bardhë do të jetë më e bardhë dhe jo aq e verdhë si unë.
 3. Për të qëruar bajamet është shumë e thjeshtë, do të na duhet vetëm t'i zbardhim ato. Për ta bërë këtë, zieni ujë në një tenxhere, vendoseni ujin në një enë ku do të jenë bajamet me lëkurë. Bajamet do të duhet t’i lagim për 1 minutë nëse janë bajame të freskëta dhe 2 minuta nëse janë bajame të blera në supermarket. Për të hequr lëkurën, do të duhet të ftohim bajamet poshtë rubinetit për të prerë gatimin dhe për t'i dhënë lëkurës një majë. Bajamet do t’i kemi të pastra!
 4. Në gotën e blenderit shtoni hudhrën, bukën e lagur, vajin, qumështin, uthullën dhe kripën. Përziejini për disa minuta rrahje që të kemi gjithçka të shtypur lehtë.
 5. Shtoni bajamet dhe shtypni gjithçka përsëri, këtë herë duhet të kemi strukturën përfundimtare. Në hudhrën e bardhë Almeria duhet të vini re strukturën e bajames, kështu që për ta shtypur, por mos e teproni! Gjatë këtij procesi të fundit të shtypjes së bajames, më pëlqen të shtoj një spërkatje qumësht, pasi kur të ftohet do të na trashet.
 6. Pasi të jetë shtypur, shijoni kripë dhe nëse është e nevojshme, korrigjojeni. Dhe gati!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.