Biskota me bajame, meze të lehtë dhe të shpejtë

Biskota me bajame

Më pëlqen të piqem biskota dhe t'i shijoj për meze dhe fundjava është një kohë e shkëlqyeshme për këtë. Këto biskota bajame, Të frymëzuar nga një recetë nga Jane Asher, ato janë një burim i mirë për kohën kur është thelbësore, e thjeshtë dhe e shpejtë.

Për t'i përgatitur ato, përdoren përbërës themelorë dhe një prekje bajame që u jep atyre një aromë dhe strukturë të veçantë. Mund të përdorni lloje të ndryshme të bajames: bajame e bluar, krokantë bajame ose një kombinim i të dyjave, për dëshirën tuaj! Në 30 minuta mund të shijoni disa biskota fantastike. Një recetë themelore për të shtuar në librin tuaj të gatimit së bashku me biskota çokollate pa vezë.

Përbërësit

12-16 biskota

 • 65g sheqer
 • 120 g gjalpë (në temperaturë dhome)
 • 1 vezë (rrahur lehtë)
 • 1/2 lugë çaji me thelb vanilje
 • 50 g bajame të bluara (ose një kombinim i bajameve të bluara dhe krokantëve)
 • 135 g miell
 • Feta krokant ose bajame për tu dekoruar
 • Akull sheqeri për tu dekoruar (opsionale)

Përbërësit e biskotave të bajameve

përpunim

Ne ngrohim paraprakisht furrë në 190º me nxehtësi lart e poshtë.

Ne rrahim në një tas me ndihmën e shufrave elektrike, gjalpit dhe sheqerit derisa të merret një përzierje kremoze. Pastaj integrojmë vezën dhe thelbin e vaniljes derisa të arrijmë një përzierje uniforme.

Ne përfshijmë bajamen bluar dhe miellin pak nga pak duke perzier me nje luge druri. Pasi të kemi mbaruar, e lëmë brumin të pushojë për rreth 10 minuta, kohë që përfitojmë të vendosim letër pergamene në tepsi.

Me ndihmën e një lugë ëmbëlsirë, ne marrim grumbuj brumi dhe depozitimi i tyre në tepsi, duke lënë disa centimetra midis grumbullit dhe grumbullit (biskotat zgjerohen në furrë). Mbi këto vendosim feta krokant ose bajame dhe shtypim lehtë (mos u shqetësoni nëse disa prej tyre bien gjatë pjekjes).

Pjekim biskotat për 15-20 minuta deri në kafe të artë. Hiqeni nga furra, spërkatni me sheqer krem ​​dhe i lini të ftohen plotësisht para se t’i shërbeni.

Biskota me bajame

Notas

Këtë herë unë kam përdorur crocanti si zbukurim sepse nuk e kam përdorur feta bajame në shtëpi. Me çarçafët rezultati është më i habitshëm dhe do të arrini një prezantim më të bukur.

Më shumë informacion -Biskota me çokollatë pa vezë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Biskota me bajame

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 250

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sy dijo

  Sa biskota dalin?

  1.    Maria vazquez dijo

   Midis 12 dhe 16 cookies në varësi të madhësisë

 2.   Shirley Ruiz dijo

  pershendetje pasdite e mire, a mund te perdorni bollgur per bajamet? Ose çfarë përbërësi tjetër mund të përdor për të zëvendësuar bajamen? Faleminderit!

  1.    Maria vazquez dijo

   Unë nuk kam provuar të përdori bollgur shirley por mund të funksionojë. Krundet kanë një aromë shumë të butë dhe mund të përdorni thekon për zbukurim. Nëse vendosni të bëni provën, na tregoni rezultatin!