Чорба од компири и брокула за да се загреете

Чорба од компири и брокула

Какви неколку недели имавме! Времето не ни дава примирје на север. Човек само размислува да се врати дома, да се пресоблече и да има топла чинија стопли ја. вакво јадење чорба од компир и брокула дека денес ве охрабрувам да се подготвите.

Тоа е многу едноставна чорба со а список на вообичаени состојки. Покрај компирот и брокулата, вклучува: кромид, зелена пиперка, лук, домат, супа од зеленчук и некои зачини. Немате брокула? Можете да користите романеско, карфиол, па дури и боранија и да ја готвите чорбата на ист начин.

Куркума и кари Ова се зачините што ги избрав за да го квалификувам вкусот на оваа чорба од компири. Да, за еден ден се откажав од пиперката. Немате желба да го пробате? Направете двоен оброк и така ќе имате подготвен ручек или вечера два дена.

Рецептот

Чорба од компири и брокула за да се загреете
Оваа чорба од компири и брокула е совршена за загревање кога ќе се вратите дома во зима. И многу лесно се подготвува.
Автор:
Тип рецепт: Verduras
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 лажици масло
 • 1 исечен кромид
 • 1 зелена пиперка, мелено
 • 3 чешниња лук, мелено
 • 1 брокула, во цвеќе
 • 3 компири, сецкани
 • 1 лажица доматна паста
 • ½ лажичка кари
 • Нотка на куркума
 • Нотка на црн пипер
 • малку сол
 • Супа од зеленчук
Подготовка
 1. Ние го загреваме маслото во тенџере и испржете го кромидот и пиперката во текот на 5 минути.
 2. После додадете го лукот и брокулата и готвиме уште пет минути.
 3. Додадете ги компирите, доматот и зачините и сè убаво измешајте.
 4. Веднаш потоа, истураме супа додека зеленчукот не биде обилно покриен и не го подигнеме огнот за да зоврие.
 5. Откако ќе почне да врие, намалете го огнот, поклопете и Готвиме 15 минути.
 6. По истекот на времето проверуваме дали компирите се готови. Да беше така, оставете го да одмори неколку минути и ние служиме.
 7. Уживавме жешко во тепсија од компири и брокула.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.