Фусили со домат, ореви и пармезан

Фусили со домат, ореви и пармезан
Денеска подготвуваме класика, некои фусили со домат, пармезан и ореви. Медитеранско јадење кое се подготвува самостојно, за само 15 минути и кое станува популарна алтернатива кога нема време за готвење, желба или и двете. Дали сте го пробале?

Во прилог на состојките за кои се претпоставува, вградив во ова јадење и малку поширан кромид на дното, но можете и без него ако не сакате да ја извадите тавата. Се додека не е, бидејќи ако прво го почнете кромидот, времето потребно за подготовка на останатите состојки ќе биде готово!

Би ти рекла да не одиш предалеку со сирењето, но кој се спротивставува додека го чешаш и уживаш во неговата арома да додадеш уште малку? Не сакам многу да додавам сирење во јадењата, но во овој рецепт, конкретно, никогаш не го заборавам. Да почнеме да готвиме?

Рецептот

Фусили со домат, ореви и пармезан
Овие фусили со домат, пармезан и ореви брзо се подготвуваат и одличен предлог за оние денови кога немате желба да готвите.
Автор:
Кујна соба: италијански
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 грста фусили
 • 2 лажици масло
 • 1 мал кромид, ситно сецкан
 • 2 зрели домати
 • Грст ореви
 • Пармезан
 • Сал
 • Црн пипер
Подготовка
 1. Ние го загреваме маслото во тава за пржење и ловократен кромид на средна топлина 10 минути, мешајќи од време на време и додавајќи сол и бибер по неколку минути.
 2. Додека кромидот се готви ги ставаме тестенините да се сварат во солена вода следејќи ги упатствата на производителот.
 3. Со сè што беше, ние ја искористивме исечете домати Исечете ги на парчиња со големина на залак и исечкајте ги оревите.
 4. Дали сите состојки се подготвени? Го дистрибуираме кромидот поширани и добро исцедени фусили во два сада и измешајте.
 5. После додадете го исечканиот домат, пармезан по вкус, сечкани ореви и наросете уште малку црн пипер.
 6. Уживавме во фусили со домат, пармезан и топли ореви.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.