Печена свинска слабина

Денес ќе подготвиме печена филе од свинско месо. Неговата подготовка ќе биде многу лесна, но вашите гости сигурно ќе ви го дадат кабелот за блу.

Како новина, ние ќе користиме кеса за печење, што ви овозможува да заборавите на готвењето, нема да мора да контролирате дали течноста се суши, нема да имате чад или мирис во вашата кујна, и што е најважно, нема да валкате која било тава за печење.

Време на подготовка: 50 минути

Рецепт за готвење филе филе од свинско месо со сос

Состојки

 • 1 кг свинско филе
 • 1 cebolla
 • Каранфилче со лук од 4
 • 1 лажица масло. сенф
 • 2 лажици. Сос за скара со мед
 • 1 лажица масло. инстант пченкарен скроб
 • Сол, чили пипер, бибер
 • Лисја од нане
 • 1 кеса за печење

Гарнир / придружба:

 • 4 златни јаболка

Подготовка

Ние ја загреваме рерната на 200. Ние го солиме месото со парична казна сол.
Пред да ја сместиме храната во вреќата за печење, го вртиме горниот раб нанадвор околу пет см, така што ќе го задржиме отворен и полесно ќе ги воведеме состојките.
Откако кесата е отворена, го ставаме месото на дното и ги додаваме сувите зачини, сенф, сос од скара со мед, кромид и лук исечени на половина. На крај ги додаваме лисјата нане и го затвораме со својот печат. Ние ја мешаме содржината за добро да ги дистрибуираме зачините внатре.

Ние ја редиме торбата во сад за печење, и правиме пресек во горниот агол за да дозволиме пареа да излезе.
Јадењето го ставаме на средина на претходно загреаната рерна, никогаш повеќе од 200º. Ние го позиционираме така што не е во контакт со кој било топол елемент.

Времето за готвење зависи од вкусовите на секој од нив, за килограм треба да го контролираме готвењето на 40 минути. Воведуваме нож и ако излезе црвен сок сè уште е суров, ако е кафеав ќе биде готов и ако е сув не помина.

Кога сметаме дека тоа е по наш вкус, го тргаме од рерна.

Во тенџере ја истураме течноста за готвење, го ставаме месото на табла и го пресекуваме на прилично тенки парчиња.

Ги отстрануваме кромидот и лукот од сокот за готвење и ги носиме на оган за да го загрее сосот, посипете со лажица пченкарен скроб и оставете го да се вари додека не се згусне.

Парчињата ги редиме на чинија за сервирање и наросуваме со сосот. Украсете со малку лисја нане.

За придружба, излупете ги и исечете ги јаболките на парчиња и ги поминуваме низ решетката од двете страни.

И со чаша Каберне Совињон, добар апетит!

Совети за печење филе од свинско месо да бидат сочни

Сочен печен свинско филе

Се разбира, прилично вкусно месо е сочно. Во спротивно, ќе направиме еден вид топче од меурчиња во нашите усти. Нешто што не е премногу убаво и помалку, ако имате гости. Значи, за да не успеете во вакво време, не можете да ги занемарите овие совети, така што печениот филе од свинско месо е сочен.

 • Пред да го ставите парчето месо, рерната мора да се загрее. Нешто од суштинско значење за многу рецепти, но особено за овој.
 • Не заборавајте да додадете малку вино или малку зеленчук во месото за да го придружувате. Не премногу, само за да додадеме сочен шмек на нашето парче. На овој начин, тие ќе додадат малку вкус и ќе го отстранат најсувиот допир.
 • Сокот што паѓа од месото, во комбинација со избраните додатоци. И виното и зеленчукот што ги споменавме може повторно да се користат. За една работа, можете да користите лажица и да ги истурите врз месото додека е сè уште жешко. Ако ви преостанува, ставете го во брод со сос за да го оставите на масата, така што секој може да се сервира по вкус.
 • Суровината што ја користиме е исто така неопходна за да зборуваме за сочен резултат.
 • Откако ќе излезе од рерна, оставете го месото да одмори околу 15 минути пред сечење или сервирање.
 • Многу луѓе избираат да го запечатат месото пред да го однесат во рерна. Едноставно, станува збор за кафеава боја во тава. На овој начин, соковите од месо ќе бидат таму каде што треба, внатре.

Печена свинска филе со зеленчук

Свинско филе со зеленчук

El Печена свинска филе со зеленчук Тоа е уште една од највкусните варијанти што можеме да ги најдеме. Повеќе од сè, бидејќи месото ќе биде натопено во најдобрите доблести на зеленчукот и ќе додаде многу повеќе вкус. Како и во овие случаи, разновидноста на рецепти е доста честа. Но, ќе го направиме тоа многу едноставно. На овој начин, секој може да има корист од ваков рецепт. Напиши го!

Состојки за 4 лица

 • Свинско филе од еден килограм, приближно.
 • 3 средни домати
 • 1 pimiento rojo
 • 1 зелена пиперка
 • 1 cebolla
 • 4 лажици маслиново масло
 • Сол, бибер и оригано или мајчина душица.

Подготовка

Прво на сите, ние ќе се грижиме за ароматизирање на месото. За да го направите ова, ќе додадеме сол, како и оригано и бибер, без да заборавиме на маслото. Сега, ќе мора да го исечеме зеленчукот. Најдоброто нешто е што кромидот оди во прстени, исто така и доматот во парчиња, додека пиперката е подобра ако е лента. Иако секој може да го направи пресекот што го претпочита. Овој зеленчук мора да го зачиниме и со малку сол, оригано и неколку капки масло.

Сега само треба ставете го зеленчукот врз месото и завиткајте сè во алуминиумска фолија. Го носиме во рерна околу 20 минути. По ова време, ќе ја отстраниме хартијата и повторно ќе оставиме да работи, откриени, уште 12 или 15 минути. Секогаш контролирајте ја рерната, бидејќи не се сите исти, а за некои се потребни помалку минути. Willе го послужиме исечено на парчиња и можете да го придружувате со вкусни пржени или задушени компири.

Печена свинска филе со сенф и мед

Печена свинска филе со сенф и мед

Ако сакате да уживате во поинаков вкус, но секогаш оставајќи ги вашите гости зачудени, тогаш ништо како подготовка на рецептот за Печена свинска филе со сенф и мед. Seeе видите како овие состојки додаваат дополнителна сочност на месото и неговиот вкус.

Состојки 4 лица

 • 1 килограм свинско филе
 • 2 лажици сенф
 • Каранфилче со лук 1
 • 2 лажици маслиново масло
 • 90 мл мед
 • Сол, бибер и оригано

Подготовка

Прво, ќе му дадеме на месото некои лесни парчиња. Ова е така што кога ќе ги додадеме останатите состојки, тие се интегрирани во неа. Ја загреваме рерната на околу 200º. Го ставаме парчето месо на послужавник и додека, ние ја подготвуваме марината. Станува збор за мешање на ситно сецкан лук, масло, сенф, мед во контејнер и додадете малку сол и оригано. Кога сè е добро интегрирано, солеме и црн пипер месото и ја додаваме оваа смеса одозгора.

Покријте добро со алуминиумска фолија и ставете ја во рерна. Leaveе го оставиме 45 или 50 минути, но како што секогаш велиме, внимавајте затоа што секоја рерна е различна. Можете да проверите и кога е скоро подготвена, ќе ја отстраните хартијата и ќе оставите уште неколку минути за да заврши со готвењето.

Печена полнета свинска слабина

El печена полнета филе од свинско месо, може да биде еден од оние повеќе макотрпни рецепти, но секако, нема никакви компликации. Покрај тоа, секогаш е совршена опција за семејна вечера, каде што сакате да изненадите со богато и многу оригинално јадење.

Состојки 4 лица

 • 1 кг свинско филе
 • 12 парчиња шунка Серано
 • 12 парчиња сланина
 • 8 парчиња сирење.
 • Чаша бело вино
 • Нафта
 • Сол и бибер
 • Лажичка мајчина душица и друга оригано.

Подготовка

Можеби најкомплицираниот дел, да го наречам на некој начин е пресекот на слабината. Ние мора да му дадеме вкупно три резови. Треба да биде целосно отворен, како да е правоаголен слој. Кога ќе го имаме подготвени, ја загреваме рерната. Сега мора да го пополниме. Продолжувајќи со месото, ќе додадеме малку сол и бибер. Потоа, лентите од сланина, шунката и сирењето ќе бидат следните што ќе ја покријат целата филе.

Идеален момент е повторно да се навртува, внимавајќи да не излезе дел од полнењето. Ние го затегнуваме малку и конечно го врзуваме со малку густа нишка. Го ставаме парчето во садот за печење и се враќаме на сол и бибер, додаваме зачини и масло. Го оставаме половина час на околу 200 степени. После тоа време, треба да ја отворите рерната и да го истурите виното. После тоа, ќе го оставиме повторно скоро уште половина час. Но, да, бидете сигурни затоа што секоја печка варира. Откако ќе излезете од рерна, треба да го оставите малку да се загрее и да ја извадите конецот.

И, ако сакате, не двоумете се да пробате со портокал:

Половина свинско филе
Поврзана статија:
Половина свинско филе

Повеќе информации за рецептот

Печена свинска слабина

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 340

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Lorena dijo

  Многу добри рецепти се многу богати