Торта од морков без додаден шеќер

Торта од морков без додаден шеќер

Две години, кога готвам мафини или колачи за мојот ден на ден, се обидувам да ги направам без додаден шеќер. Признавам дека на почетокот е тешко да се навикнеш на нив. Повторното образование на непцето толку навикнато на шеќер не е лесно. Но, постојат рецепти, како овој торта од морков без додаден шеќер, кои придонесуваат да се направи многу полесно.

Нежен, мек и малку влажен. Оваа торта од морков има текстура што ја прави многу пријатна за непцето. Покрај тоа, има вкусен вкус и лесно се подготвува, не можеме да бараме повеќе! Идеално е како појадок или ужинка со шолја кафе или ладен пијалок од зеленчук, но исто така можете да го трансформирате во впечатлив десерт.

За да ја направите оваа едноставна торта торта од морков, потребна ви е само замрзнување од сирење. Отворете ја тортата на половина, пополнете го со замрзнување на сирење и искористете го преостанатиот мраз за да ја покриете тортата. Со овие едноставни чекори ќе претворите обична торта во привлечен десерт за да ја прекинете прославата.

Рецептот

Торта од морков без додаден шеќер
Овој морков колач без додаден шеќер е мек, мек и многу едноставен. И можете да го претворите во фантастична торта само со додавање на замрзнување од сирење.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6-8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 95 гр. на датуми
 • 300 гр. рендан морков
 • ½ лажичка мелен цимет
 • ½ лажичка мелен ѓумбир
 • 4 јајца Л.
 • 150 гр. мелен бадем
 • 16 гр. хемиски квасец
Подготовка
 1. Ги ставаме урмите да се впијат во топла вода 10 минути.
 2. Ние ја загреваме рерната на 180ºС.
 3. По 10 минути ги кршиме урмите во сад, моркови, цимет, ѓумбир и јајца.
 4. После вметнуваме брашно од бадем и хемискиот квасец и мешајте додека не добиете хомогено тесто.
 5. Ние добро ја истураме масата во калапбунар од пудинг, добро заокружен околу 15 сантиметри во дијаметар, претходно намастен или нареден, и измазнете ја површината.
 6. Печете 50 минути на 180ºС или додека тортата не заврши. Гледајте од 40-та минута, секоја печка е различна!
 7. Оставивме торта да одмори неколку минути надвор од рерна, а потоа расклопуваме на решетка така што ќе заврши со ладење.
 8. Уживавме во тортата морков без додаток на шеќер самостојно или со кафе.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.