Пржено млеко, традиционален рецепт

Пржено млеко

Денес го презентирам ова традиционален десерт типичен за нашата гастрономија, пржено млеко. Ова се прави веќе подолго време, што е навистина едноставен десерт за кој се потребни малку состојки, па станува одличен десерт кој секогаш треба да го имате при рака.

La пржено млеко Тоа е типична храна за северните региони, иако потеклото не е навистина познато. Нормално се јаде како десерт, иако има и такви кои го јадат закуска.

Состојки

 • 1 литар млеко.
 • 100 гр шеќер.
 • 100 гр пченкарен скроб.
 • Путер
 • Нафта.
 • Цимет
 • Шлаг шеќер или нормално.
 • Брашно
 • Јајце

Подготовка

La пржено млеко Станува збор за десерт каде неговите состојки се во основа брашно, млеко и шеќер, претворајќи се во вид на урда што потоа се премачкува и е подготвен за јадење.

Затоа, да го направите овој типичен десерт од гастрономијата на нашата земја, ние прво мора да го сториме тоа тесто од урда на млеко. За да го направите ова, ќе го свариме млекото во контејнер.

Потоа во А. бол, ќе го измешаме шеќерот со пченкарен скроб со неколку прачки. Кога млекото ќе зоврие, брзо ќе го истуриме во садот и енергично ќе се промешува за сè да се поврзе добро.

Потоа, ќе се вратиме да ја видиме смесата на оган и мешаме додека не добиеме А. густо тесто. Ова, ќе го поставиме на правоаголен и длабок контејнер и ќе го ставаме во фрижидер додека не се зацврсти. Ова мора да се подмачка со малку путер, за да не се залепи подоцна.

Конечно, ќе сечеме делови на коцки медиуми на пржено млеко. Coatе ги премачкаме во брашно и изматено јајце и ќе ги пржиме на многу врело масло. За украсување можете да користите глазура или нормален шеќер и мелен цимет.

Пржено млеко

Повеќе информации - Колачи од ориз

Повеќе информации за рецептот

Пржено млеко

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 452

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.