Пилешки гради полнети со спанаќ и ореви

Пилешки гради полнети со спанаќ и ореви

Божиќ веќе доаѓа наскоро бидејќи овој месец ноември нè остава за уште неколку дена. Затоа, денес ви претставуваме а одличен и ефтин рецепт да се направат во оние посебни денови каде што целото семејство се собира, некои вкусни полнети пилешки гради.

на Полнети пилешки гради Ако не се готват добро, тие можат да бидат многу сува храна, но ако филот е прилично сочен и со одредена влажност, како што е спанаќот, тие стануваат табличка од 10 за датумите што доаѓаат наскоро.

Состојки

 • 3-4 цели пилешки гради.
 • 600 гр спанаќ.
 • 1/2 конзерва зелени маслинки без јами.
 • Нотка сол
 • Нотка на оригано
 • Нотка на мајчина душица
 • Нотка на магдонос
 • Прстофат мелен црн пипер.
 • Сок од лимон.
 • Цели излупени ореви.
 • 1/4 кромид.
 • Маслиново масло

Подготовка

Прво на сите добро ќе ги исчистиме пилешките гради, оставајќи го без маснотии. Го отвораме на половина по должина и го оставаме целосно отворен за да го наполниме. Овој чекор може да го направи месарот, но нема премногу тешкотии.

Потоа, кромидот ќе го исецкаме на мали коцки и ќе го пржиме во тава заедно со маслиново масло. Кога ќе земете боја, додаваме спанаќ и ќе се динстаме сè додека не се намалат. Овие ќе ги резервираме во сито за да го исцедиме вишокот маслиново масло.

Willе ја распоредиме целата пилешка гради на чинија и ќе додадеме сол, мајчина душица, оригано и мелен црн пипер. Потоа, ќе вклучиме малку од спанаќ, 2-3 зелени маслинки и 2-3 цели ореви и ќе затвориме.

Конечно, ќе ги земеме пилешките гради и ќе навиваме во конец со прирабница, Addе додадеме малку сок од лимон одозгора и малку сецкан магдонос, и ќе ги скараме минимум 10 минути од секоја страна на средна топлина.

Повеќе информации за рецептот

Пилешки гради полнети со спанаќ и ореви

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 376

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Марија Дијаз Пастор dijo

  Мои искрени честитки и благодарам за вашите вкусни рецепти за готвење, честитки од Перу