Тестенини од хејк

Тестенини од хејк

на фидеуа Тие се едно од моите омилени јадења и не само затоа што имаат густи јуфки, туку затоа што е потребно малку време да се направат. Бидејќи се толку едноставен и брз рецепт, тие се одлични за кога нема многу време за готвењеЗатоа, набавете молив и хартија.

Покрај тоа, тоа е рецепт одлично за најмалите Бидејќи симулирајќи малку риба помеѓу јуфките, тие ќе ги сакаат и нема да ставаат проблем на оброк.

Состојки

 • 1 кромид и пол.
 • 1 голема зелена пиперка.
 • 2 црвени домати
 • 3 чешниња лук
 • 3 замрзнати филе од ослиќ.
 • Тестенини со дебелина од 400 гр.
 • Маслиново масло
 • Риба супа или вода.
 • Сол
 • Магдонос.
 • Мајчина душица.

Подготовка

Како прво, ќе мораме одмрзнете го осличот замрзнат Ако е свежо, многу подобро, иако ако има брзање ова е најдобрата опција. Haveе мора внимателно да внимавате дека нема трње.

Е започнеме со а софрито лук, кромид, бибер и домат. Сето добро мелено, ќе го ставиме во тава на средна топлина и ќе го накачкаме малку по малку мешајќи на секои неколку минути за да изгори. Ние ќе го скршиме ова и ќе го истуриме назад во истата тава.

Потоа, ќе ги вметнеме супа од риба, сол, мајчина душица и магдонос и ќе оставиме вкусовите да се врзат. Одделно, ќе го исечеме ослиќот на средни коцки и ќе го вметнеме во тавата, така што ќе се готват во истиот сос.

Кога ќе видиме дека рибата е оддалечена само 5-10 минути, ќе додадеме јуфки и чаша вода. Willе готвиме некои 10 минути додека јуфките нежат и водата е малку потрошена.

Повеќе информации за рецептот

Тестенини од хејк

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 278

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.