Лосос од лимон со стапчиња од сладок компир и брокула

Лосос од лимон со стапчиња од сладок компир и брокула

Дома обожаваме комбо јадења. Ние често подготвуваме една за вечера, комбинирајќи состојки што ги подготвуваме за таа пригода со други што останале од претходните подготовки. Одлична алтернатива да го оставите фрижидерот на нула, бидејќи го оставаме со овој лосос од лимон со стапчиња од сладок компир и брокула.

Подготовката на ова комбинирано јадење не вклучува никакви компликации. Она на што ќе треба да потрошите повеќе време е подготовка на печени стапчиња од сладок компир; Иако овие се ситно исечени и лесно намастени со масло, не се потребни повеќе од 15 минути за да се направат. Совршена придружба за оние кои ја сакаат оваа состојка.

Што се однесува до лососот, тој се прави во растението или во тавата, но без масло и со малку лимон да донесе свежина. Тогаш ти кажувам како. Откако ќе се свари, ќе имате малку повеќе да направите како што ќе ви кажам подолу. Подготвени да го готвите ова јадење со лосос?

Рецептот

Лосос од лимон со стапчиња од сладок компир и брокула
Оваа комбинирана чинија со лосос со стапчиња од сладок компир и брокула е совршена алтернатива за вечера. Тестирај го!
Автор:
Тип рецепт: Риба
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 големи парчиња лосос
 • 1 сладок компир
 • 1 брокула
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Сол и бибер
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • 4 парчиња лимон
 • 1 лажичка соја сос
Подготовка
 1. Започнуваме со лупење на сладок компир и сечење на стапови. Овие ги ставаме на плехот во рерна, обложен со хартија за печење.
 2. Измешајте две лажици маслиново масло, црвен пипер, сол и бибер по вкус во мала чаша. Со кујнска четка четкајте ги стапчињата со оваа смеса пред да ја ставите во рерна.
 3. Печете на 180ºС 15 минути или до тендер.
 4. Додека, ајде да готвиме брокула четири минути. После тоа, малку се ладиме, исцедиме и резервираме.
 5. Откако ќе ги подготвиме слаткиот компир и брокулата, ние го подготвуваме лососот. Сол и бибер и двете парчиња и ставете ги во врела тава што ќе ја рашириме со прстофат масло.
 6. Ние готвиме 3 минути и потоа го превртуваме. Момент од кој искористуваме додадете 4 парчиња лимон. Гответе од другата страна додека не заврши и потоа сервирајте на чинија заедно со стапчиња од сладок компир.
 7. Да завршиме, ако сакаме, ја поминуваме брокулата низ тавата, додавање на соја сос. Соте неколку минути и послужете го лимонскиот лосос со стапчиња од сладок компир и брокула.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.