Кускус со пилешко и брокула

Кускус со пилешко и брокула

Колку ми се допаѓаат рецепти како оној што го споделувам денес со вас. Едноставни рецепти кои ни овозможуваат да се храниме здраво дури и со малку време или желба да готвиме. Дали ви се случува често? Потоа, задолжително забележете ја оваа кускус од пилешко брокула.

Кускус станува голем сојузник кога времето е кратко. Овие зрна гриз од пченица тие варат за нешто повеќе од пет минути, време што ќе го искористиме за да ги подготвиме сите состојки што ја придружуваат: варена брокула, запечени пилешки коцки и печени пиперки во ленти.

Покрај тоа, можете да додадете други состојки на ова јадење за да го завршите. Неколку индиски ореви ќе се вклопат совршено, но и некои урми или некои исецкани суви смокви. И, ако не можете да изберете помеѓу солениот допир на првиот и слаткиот допир на вториот, не се откажувајте од ниту едно! Тоа е она што јас би го сторил.

Рецептот

 

Кускус со пилешко и брокула
Кускусот со пилешко и брокула е едноставно јадење идеално за оние денови кога немате време или желба да готвите. Забележете го рецептот!
Автор:
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 чаша кускус
 • 1 чаша вода
 • Лук во прав
 • Сал
 • Црн пипер
 • Една нотка путер
 • 1 брокула
 • ½ пилешки гради, исечени на коцки
 • Екстра девствено маслиново масло
 • 12 ленти конзервирана печена пиперка
Подготовка
 1. Ние ја загреваме водата во тенџере додека не зоврие. Потоа, додаваме кускус, нотка на лук во прав, сол и бибер и се меша. Ние ја покриваме тепсијата, го исклучуваме огнот и готвиме 5 минути.
 2. Во исто време, во друга тава со многу солена вода ние готвиме брокула во цветови 4 минути. После времето, исцедуваме и резервираме.
 3. Имаме уште трета работа, пилешки коцки зачинети во тава со прстофат масло.
 4. По 5 минути готвење кускус, откријте, додадете ½ орев путер и со вилушка ги олабавуваме зрната.
 5. Додадете брокула, пилешко и сецкани пиперки и измешајте.
 6. Ние служиме кускус со пилешко и топла брокула.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.