Колачи од ориз

Не ви се случило многу пати да го направите тоа бел ориз и секогаш ти останува нешто. Па, денес ви давам одлична идеја да го искористите тој бел ориз, правејќи малку вкусни колачи со ориз.

Колачи од ориз
Овие Колачи од ориз Тие не се типични суви што се продаваат во супермаркетите, овие палачинки се како еден вид крофна во која оризот е основната состојка. Пржени се и можам да гарантирам дека ќе ги сакате. Во моето семејство тоа е многу типично, бидејќи се сеќавам дека баба ми ја правеше за ужинка.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Остаток од бел ориз.
 • 1 или 2 јајца.
 • ½ чаша млеко.
 • Сол
 • Брашно
 • Магдонос.
 • Маслиново масло за пржење.
Подготовка
 1. За да го направиме овој рецепт за колачи со ориз, треба да ја најдеме само состојката starвезда, односно оризот. Количината на состојки ќе зависи од количината на ориз што ја имаме, така што ќе ги зголемите или намалите овие состојки според процентот на ориз.
 2. Во сад, ќе го ставиме преостанатиот ориз и ќе го промешаме малку за да се олабават зрната ориз и да не станат печени. Потоа ќе додадеме половина чаша млеко, јајцето (или две ако е многу ориз), солта и магдоносот и сè ќе го измешаме многу добро за да се измешаат состојките.
 3. Следно, ќе ја победиме претходната смеса и ќе го додадеме брашното (она што признава) додека не добиеме тесто што не е многу тромаво или многу течно. Доволно за да се формираат топчиња, така што оризот не се распаѓа.
 4. На крај ќе ставиме тава со врело масло и со помош на две лажици ќе ги направиме оризовите колачи потопувајќи ги во маслото да ги пржат.
Сметки
Се надевам дека уживате во овој традиционален рецепт за колачи со ориз што ги направи баба ми.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 156

Кога сме, и двајцата надвор со дома, и ни треба закуска, секогаш мислиме на сите што може да бидат забранети. Нешто со што не се случува Колачи од ориз (да не се меша со омлет од ориз) Лесно, здраво и тоа оди со сè. Што повеќе можеме да побараме? Денес ќе ги разјасниме сите сомнежи што ги има околу нив. Дали мислите дека знаете сè? Откријте дали е навистина така!

Палачинки со кафеав ориз

Колачи од ориз

Кога зборуваме палачинки со кафеав ориз, веќе размислуваме за диета. Тие се добра алтернатива за оние часови на утро или средина на попладне, кога стомакот од нас бара нешто сочно, но не можеме да земеме премногу калории. Се разбира, не е добро да се мисли дека ќе ја ограничиме неговата употреба само ако сме на диета.

Оризните колачи може да се дефинираат како брзо решение кога сме гладни, но не сакаме да ставаме во рака на слаткото. Исток вид палачинки Ни нуди да го задоволиме неизвесниот глад, земајќи добар внес на исхраната и со ниски калории. На ист начин, тие знаат како да ги наполнат нашите батерии за неколку минути, бидејќи тие исто така се составени од јаглехидрати. Haveе мора да ги запалиме со спорт, затоа, ако не практикувате никаква вежба, имајте го предвид ова предвид и намалете го внесот на јаглени хидрати. Само за таа мала благодарност, нема да го уништи големиот мит и реалност што постојат меѓу палачинки со цело зрно. Се разбира, тие никогаш не треба да заменуваат еден од главните оброци.

Палачинки од ориз или пченка?

Палачинки од ориз и пченка  

Коментиравме дека оризот и интегралните житарки се скоро неопходни за во утринските часови или во попладневните часови, но, Кои се подобри, колачи од ориз или пченка?. Тука веќе имаме голема дилема, но ништо што не може да се реши со коментирање на двете опции. Мора да се каже дека и во двете опции, за нивна подготовка, тие имаат само житни култури како главна состојка.

Ова е нешто што треба да го имате предвид кога ги купувате. Не сите брендови работат на ист начин и понекогаш, откриваме дека се постари од ориз или пченка, содржат и сончогледово масло или лецитин од соја, меѓу другите состојки. И во случај на колачи со ориз и пченка, тие имаат многу слични вредности.

 • Колачи од ориз: Имаат некои 30 калории по парче. Значи, кога зборуваме за 100 грама од нив, ние се занимаваме со 381 kcal. Јаглехидратите се околу 78 g, за тие 100 гр. Протеините се 8,5 g, а солта 0,02 g.
 • Палачинки од пченка: Палачинките од пченка имаат исто калории на 100 гр., односно 381. Јаглехидратите се околу 83g, протеини 7g и сол во овој случај е малку повисока, 1,4g.

Како што можеме да видиме, варијациите се прилично ниски, па многу луѓе се одлучуваат за пченка. Во многу случаи, кога сакаме да ја убиеме вознемиреноста генерирана од не јадење сè што копнееме, снегулките од пченка ја убиваат целата желба. Тие имаат повеќе карактеристичен и фин вкус, кој не потсетува на пуканки, но како и сè, секогаш ќе биде по вкус.

Дали тортите од ориз гојат?

Колачи од ориз  

Како што видовме во претходната точка, не можете да кажете дека колачите од ориз гојат. Сега, не мора сè да се земе според номиналната вредност. Иако секој од нив може да носи 29 или 30 калории, можеме да земеме неколку од нив, и во утринските и во попладневните часови. Ако земеме околу 100 грама, тогаш би зборувале за повеќе прекумерно количество калории.

Се разбира, тие обично не се земаат сами, па можеме да ги придружуваме и со инфузија и со пар парчиња мисирка или пилешки гради. Исто така, парче свежо сирење 0% маснотии, совршено се комбинира со нив. Исто така, треба да се напомене дека кога зборуваме за оризови колачи, ги правиме едноставните, оние што немаат повеќе адитиви и само оризот ќе биде основна состојка. Зошто го споменуваме ова? Па, затоа што има многу варијанти на палачинки. Чоколадото, јогуртот или карамелот се задоволство, но мора да имате предвид дека калориите во нив се зголемуваат. Значи, засега, неколку основни колачи со ориз не гојат.

Дали оризовите колачи имаат арсен?

Скршена палачинка од ориз

Неодамна излезе вест што го вознемири населението. Во Шведска се препорачува сите деца кои биле на возраст од 6 години или помлади да не јадат колачи со ориз ниту самиот ориз. Беше речено дека во секоја порција што јадоа, тие консумираа и арсен. Се чини дека СЗО потврдува дека и оризот и производите направени со него имаат високо ниво.

Се разбира, за да има значителни здравствени проблеми, ќе мораше да направиме скоро прекумерна потрошувачка на тоа. Како општо правило и во умерени количини, не мора да биде здравствен проблем. Ако сакате да продолжите да земате бел ориз, на пример, едноставно со варење, веќе ќе го намалите нивото на арсен.

Колачи од ориз Хакендадо и Бицентури

Ориз палачинки бицен век и сопственик

Секојпат кога одиме во супермаркет, нема откуп што немаат оризови колачи. Се разбира, не секогаш постигнуваме совршени резултати во однос на вкусот. Кога брендовите се разликуваат, можеби и нивните состојки и секако, вкусот што оваа закуска ќе ни го остави.

 • Палачинки од ориз Хакендадо: Марката Хакендадо може да се најде во Меркадона. Едно од основните места за да добиете бројни производи по совршени цени. Во овој случај палачинките доаѓаат во индивидуални пакувања. На овој начин тие стануваат одличен избор кога сакаме да јадеме пар палачинки и не сме дома. Енергетската вредност на 100 грама е 368 kcal. Може да ги испробате и оризовите комбинирани со овес и ќе видите колку добар вкус имаат.
 • Двецентрични палачинки: Палачинките бицентриуми се малку поскапи од оние на Меркадона. Се разбира, исто така, ако сакате да изберете од широк спектар на вкусови, без важни диети или калории, можеби ова е вашиот најдобар избор. Може да ги најдете во разни чоколади, јогурт или карамела меѓу другите.

Како да направите палачинки со надуен ориз

Ориз палачинки со лосос  

Ако сакате направете свои палачинки или здрава ужинкаМожете исто така да го добиете дома и на едноставен начин. Треба да имате малку трпеливост, но секако, тоа воопшто не е комплицирано. Нешто што го цениме кога започнуваме да готвиме.

Подуени палачинки од ориз

За да ги направиме нашите палачинки со издуван ориз и да го изненадиме семејството со тоа, потребни ни се:

 • Рајс
 • Вода
 • Маслиново масло

Прво мора да го готвиме оризот со вода. Износите секогаш ќе варираат во зависност од износот што сакаме да го добиеме. Ако оризот оди малку премногу за вас, многу подобро, е она што ни треба. Затоа ќе го оставиме на оган повеќе од 20 минути. Откако ќе заврши, мора многу добро да го исцедиме и ќе го фрлиме на плехот за рерна.

Најдоброто нешто е што рерната е загреана, бидејќи на овој начин, ние мора да ја намалиме температурата за да го направиме оризот. Со околу 70-80º тоа ќе биде повеќе од доволно. Willе го оставиме околу 45 минути. Иако секогаш ќе чекаме бидејќи секоја печка е свет. Она што сакаме да го постигнеме е дека не е премногу наздравено. После времето, ќе го додадеме во тава со масло. Willе го истуриме во лажици и ќе видиме како се надува. Сега мора да го отстраниме и да го поставиме на салфетка или абсорбента хартија за да се отстрани што е можно повеќе масло. Конечно можете да додадете сол или шеќер според вашите желби и тоа е тоа.

Брзи колачи со ориз

 • Рајс
 • Семиња од сусам
 • Малку сол

Во овој случај, ние исто така треба да готвиме ориз. Кога е целосно суво и малку помине покрај него, ќе биде во точната точка за да ги создадеме нашите палачинки. Сега е време да го оставиме да се олади. Ние додаваме семе и ги обликуваме нашите палачинки. Сега има само ставете ги во микробранова печка неколку минути, круг и круг. Seeе видите колку се совршени!

И, дали сте пробале омлет од ориз? Немој? Па, запишете го овој рецепт:

готов рецепт на омлет од ориз
Поврзана статија:
Омлет од ориз

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.