Торта со колачиња

Торта со колачиња со чоколадо и флан класика на нашите баби која продолжува да се подготвува особено на забави, совршена е за детски родендени, бидејќи е вкусна торта, сите сакаат чоколадо и флан со колачиња.

Торта со колачиња

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 2 пликови со подготовка на фланот
 • 1 литар млеко
 • 500 мл. млеко за да ги потопите колачињата
 • 6 лажици шеќер
 • 3 пакувања потпечени мари бисквити
 • 250 чоколади за десерти
 • 150 мл. шлаг
 • 1 лажица путер
 • Топки, чоколадо... За украсување

Подготовка
 1. Одделете чаша млеко од литар млеко, остатокот ставете го да се загрее во тенџере на средна температура, додадете половина шеќер и промешајте.
 2. Од друга страна, пликовите од препаратот за флан ги раствораме во резервираната чаша млеко, мора да биде добро растворено и без грутки.
 3. Кога млекото ќе почне да врие, намалете го огнот малку и додадете го остатокот од шеќерот и чашата млеко со препаратот за флан. Убаво ќе промешаме со неколку прачки да не се залепи шеќерот и да се згусне фланката. Кога ќе почне да врие, извадете го и резервирајте. Оставете го тавчето да се излади.
 4. Во сад го ставаме млекото што го имаме за да ги намокриме колачињата, ќе ги поминеме низ млекото.
 5. Го подготвуваме калапот. Колачињата ќе ги натопиме во млекото и ќе ги ставиме во основата на калапот додека не се покрие, па ставаме слој од фланката, јас ставам половина од фланката.
 6. Врз првиот слој од фланката ставаме уште еден слој колачиња, ќе ги намокриме во млеко и ќе ги ставиме врз фланката, додека да се покрие. Врз колачињата ќе ја ставиме другата половина флан.
 7. Ќе завршиме со слој колачиња на површината на колачот.
 8. Сега го подготвуваме чоколадото. Загрејте го кремот, кога е топол, тргнете го од оган и додадете ја сечканата чоколада, мешајте додека не остане чоколаден крем, додадете ја лажицата путер, промешајте.
 9. Основата на колачот прекријте ја со чоколадата, ставете ја во фрижидер и оставете ја да се излади неколку часа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.