Француски тост

Торијас, типичен рецепт за карневал

Во оваа статија ви го претставуваме рецептот за традиционални торијаи, за да можете да ги направите и да уживате во нив за време на овие карневалски датуми.

Буритос

Зачинети бурито, шпанска верзија

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусни зачинети шпански бурито, одлични за вечера на вineубените или вечера со пријателите.

Месна лазања Болоњезе

Месна лазања Болоњезе

Во оваа статија ви покажуваме како да направите лазања од месо Болоњезе, типична за Италија, но со шпанскиот шмек.

Калзонес

Калзонес, типичен италијански рецепт

Во оваа статија ви покажуваме како да направите типичен италијански рецепт, неколку вкусни калцони со шунка, сирење и домат. Се надевам дека уживате во нив.

Чорба со крутони

Чорба на баба со крутони

Овде ве учиме како да направите типично тенџере на баба, добар рецепт за одмор на стомакот пред вишок храна.

Леблебија со боранија

Леблебија со боранија

Денес во Рецепти за готвење ви кажуваме како да подготвите леблебија со боранија, лесен и ефтин рецепт што ќе им се допадне на сите.

Вок јуфки со тиквички

Вок јуфки со тиквички

Денес во Рецепти за готвење ви донесуваме многу едноставен рецепт за кинески јуфки со тиквички, варен во вок.

Шпанска тортилја

Шпански омлет, традиционален рецепт

Во оваа статија ве учиме како да направите традиционално јадење од нашата гастрономија, шпански омлет или, исто така, познат како омлет од компир.

Сан јакобос

Сан јакобос, брза вечера

Во оваа статија, ви даваме идеја за деновите кога сме нешто позафатени. Некој добар Сан Јакобос за вечера. Се надевам дека ви се допаѓаат.

Лесен ориз

Многу лесен ориз кој не поминува, придружен со пилешко и вкусен зеленчук.

рецепт-термини

Зајак во сос од ананас

Ако обожавате месо, ништо подобро од правењето на овој рецепт со сос од ананас, бидејќи е вкусно и едноставно.

Домашни пилешки крокети

Домашни пилешки крокети

Домашни пилешки крокети, лесен и вкусен начин да ги искористите остатоците што ги сакаат и децата

рецепт-готов

Мигас од Алмерија

Овде ќе ви покажеме како да ја направите одличната чинија со мигас де Алмерија, за да можете да вкусите вкусна деликатес.

porrusalda

porrusalda

Многу добар рецепт за деца и возрасни, го сакаме и излегува две јадења во едно, еден ден ...

Леб од банана

Леб од банана

Леб од банана подготвен со прашок за пециво, богат типичен американски рецепт, ќе видите како изгледа

готови_речипи на домашни-крокети за зајаци

Домашни крокети зајаци

Едноставен и богат рецепт за домашни крокети зајаци. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во деликатесот.

Велигденски конец

Велигденски конец

Тема исполнета со крем за пециво, ореви и суво грозје. Рецепт за полнета велигденска торта да појадувате или ужинка со добро кафе.

Сос од Болоњезе

Toе подготвиме сос од Болоњезе што ќе го користиме за да ги придружуваме тестенините, да наполниме канелони, пици, итн. Овој рецепт не ...

Фритри за карневал

Денес ќе подготвиме рецепт за прженици инспирирани од гениелите или бубачките што ги подготви баба ми во вторникот ...

Колач од компир

Колач од компир

Пита од компир со мелено месо подготвено со кромид, пиперки, суво грозје, маслинки и тврдо варено јајце.

готов рецепт за месо од месо со сипа и грашок

Месен лист со сипа и грашок

Едноставен рецепт за месо од месо со сипа и грашок. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во овој деликатес.

Вок од зеленчук со карини

Вок од зеленчук со карини

Вок од зеленчук со кари, многу здрав кинески рецепт со многу протеини и витамини. Доколку сакате зеленчук со ал денте, ќе видите колку е вкусно

готов рецепт на бела паела

Бела Паела

Едноставен рецепт за подготовка на богата бела паела, без боење. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во неговата подготовка и дегустација.

основни состојки за рецептот

Домашен рецепт за подготвено млеко

Едноставен домашен рецепт за подготвено млеко, вкусно замрзнато или ладно. Ајде да видиме како се подготвува таков типичен летен пијалок дома.

готов рецепт на ролни од лосос со ориз

Ролс од лосос со ориз

Едноставен рецепт за ролни од лосос со ориз. Со азиски допири, тоа е добра деликатес што вреди да се испроба.

готов рецепт за полнети краставици

Полнети шпански краставици

Полнет рецепт од шпанска краставица. Богат и здрав е добар начин да се подготви овој зеленчук, бидејќи е добар деликатес кога е свеж лето.

готов рецепт на особуко со печурки

Говедско Особуко со печурки

Рецепт Особуко за телешко месо со печурки, едноставен и вкусен, како и оригинален. Toе видиме чекор по чекор за да го разработиме.

Зачинета салата од домати

Зачинета салата од домати

зачинета доматна салата, вкусни, едноставни и многу здрави рецепти. Овој рецепт за салата обезбедува многу важни витамини за ден за ден

готов рецепт на кинески тестенини со зеленчук и мелено месо

Кинески јуфки со зеленчук и мелено месо

Рецепт кинески тестенини со зеленчук и мелено месо. Тоа е едноставна подготовка што ни овозможува да ја прилагодиме на вегетаријанците. Сосема интересна форма на азиска кујна.

готов рецепт за крсто

Кросто: Тимбале од лиснато тесто со макарони

Рецепт од италијанско потекло кој комбинира лиснато тесто, тестенини и разни состојки. Состојките што се мешаат со макароните можат да бидат различни, зависи од имагинацијата или вкусот на секоја од нив.

готов рецепт пица со мелено месо

Зачинета пица од мелено месо

Едноставен рецепт за пица со зачинето мелено месо. Тоа е најдобра опција да уживате во пица, правејќи ја секоја по ваш вкус.

готов рецепт на домашно месо од месо

Домашни топчиња од месо

Домашен рецепт за месо, сега може да се комбинираат со други состојки или да се вкусат вака. Едноставно е да се направи и може да се направи со разни видови месо.

рецепт за ориз со зеленчук и соја сос, богат контраст на вкусови

Ориз со зеленчук и сос од соја

рецепт за ориз со зеленчук и соја од соја, различен допир за многу разноврсна деликатес. Потребна ви е само фантазија и желба.

богат широк грав со свинско ребро, хоризо и црна колбас

Каталонски широк грав

Типична каталонска деликатес, базирана на грав, хоризо, црна колбас, свински ребра и нане за да се избегне типично варење на ваков вид зеленчук

Озобуко од лимон

Состојки: 4 ossobucos телешко кора од лимон 100g путер 1 чаша суво бело вино Супа од месо ...

Рижото на море и планина

Состојки: 500 грама ориз за рижото. 400 ракчиња 300 печурки 2 главици кромид 1 куп магдонос 1 праз Масло ...

Тестенини од компири и паштети

Идеално за правење вкусни сендвичи со многу вкус, можете да намачкате со овој, тост, мини тостадита, леб, канапе или да ги интегрирате со ...

Свински шницли со кромид

Овие богати свински стекови прават 4 порции, идеални за придружување на добро бело вино. Лесен рецепт е ...

Хоризо прженици

Состојки: Канделарио хоризо (типично за Канарските острови) Маслиново масло За ​​пржено тесто: 1 јајце ...

Солена пандишпан

Вкусна пандишпан, различна за јадење вака или во два слоја и наполнете ја со што сакате, лично за мене ...

Крокети од цвекло

Денешниот предлог е да подготвите неколку едноставни и апетитни крокети од цвекло за да уживате како лут стартер или ...

Пица скуша и кромид

Prepareе подготвиме едноставен и брз рецепт за пица скуша и кромид, така што тие ќе вкусат брза храна во ...

Печурки од провансал

Состојки Печурки, 400 гр (112 Kcal) Масло за прскање, потребна количина (10 Kcal) Лук каранфилче, 4 (10 Kcal) Магдонос ...

Супа од гриз

Состојки 300 грама гриз ½ литар вода 2 коцки супа од зеленчук 100 грама рендано сирење Подготовка ...

Терида блитва, репка и морков

Овој извонреден териин ќе ви обезбеди витамини А, Б, Б9, Б12, Ц, ПП, цинк, калциум, железен фосфор, магнезиум, сулфур, манган, бакар, ...

Зелени тиквички со крем

Овие тиквички се воодушевување, тие се кремасти меки и многу богати, ќе се стопат во устата, ќе треба време да ги направите ...

Мека супа од крем од тиквички

Оваа супа е многу богата и мазна, се разликува од другите супи по својата кремаст и уникатен вкус, доколку сакате ...

Кисела леќа

Доколку треба да вметнете витамини Б1, Б3 и Б6, тие сигурно ви препорачале да јадете леќа. Денес, со овој рецепт, можете да ...

Кромид, винегрет од целер и морков

Добрите винегрети придружуваат разни јадења одлично се комбинираат со сендвичи кои придружуваат јадења од црвено и бело месо од зеленчук и го подобруваат ...

Кисела наут

Ако не сте знаеле, наутот содржи невидено богатство во однос на придонесите во исхраната. Вашиот внес ...

Кисела грав

Овој рецепт за грав ешабече ви обезбедува витамини А, Ц и железо, мешунките се извор на влакна, ...

КВИЧЕ МОРНА храна

 Состојки: 400гр јако брашно 200гр путер 1дл вода 250гр ракчиња 150гр јастог 150гр ракчиња ...

Домашни конзервирани печурки

Правењето на оваа вкусна конзерва од домашна печурка е многу едноставна подготовка за правење, бидејќи не содржи премногу состојки ...

Омлет со остатоци тестенини

Ние често имаме остатоци од јуфки во нашиот фрижидер и не можеме да најдеме едноставен рецепт за нивно користење и ...

Компир и кромид Емпанадас

Овој рецепт е идеален за подготовка кога имате остатоци од пире, а доколку сепак сакате да ви биде полесно можете да го подготвите со ...

Пржени јајца со оригано

Различно пржено јајце со одличен вкус, оди многу добро како гарнир за оброци со компири, домати, месо или омлет ...

Ориз со кромид

Денес ќе подготвиме вкусен ориз со кромид. Едноставен и брз рецепт. Состојки: 1/2 пакет жито ориз ...

Чипс од тиква

Јас претставувам рецепт за подготовка на неколку чипсови тиква, идеален за да ги претставам како почетник: Состојки: 800 гр тиква ...

Групер со лук

Состојки: 4 филети од групер 1 глава лук Масло пипер сол Подготовка: Филете ги филетите зачинети по вкус до ...

Курва од кромид и сланина

Состојки: 2 Навлака за тарт чадена сланина Крем сирење Рендано сирење Зелен кромид 3 јајца Сол и бибер а ...

Атлантик салата

Доколку сакате поинаква салата, пробајте го овој деликатес со спанаќ, кромид, ротквица и домат. Состојки: Спанаќ остава 1 кромид ...

Печен грашок и компир омлет

Ако имате предмети како грашок, компири и јајца наоколу, зошто да не подготвите извонреден омлет? Состојки: 2 шолји ...

Пржени шницели од ослиќ

Јас денес претставувам многу богат рецепт да им дадам риба подготвена на друг начин на најмладите и без ...

Компири во кошула

Ова е лесен и идеален рецепт за придружување на кој било вид месо, имено: Состојки 4 средни компири ...

Ориз со бугарска пиперка

Состојки: Ориз 2 црвени пиперки 200 кубика. крем млеко Пипер сол лук рендано сирење Подготовка: Подгответе го оризот ...

Крем од зелен сос

Состојки: 250 гр. зелен кромид 250 гр. млечен крем маслиново масло посипување на вино ...

Торта со шунка и грашок

Ви претставувам богата и многу хранлива торта за јадење топла или ладна, идеална за секоја пригода или ...

Круша желе со круша

Ви претставувам свеж, брз и ефтин десерт идеален за уживање на целото семејство. Состојки 1 кесичка со ...

Meофтиња со ѓумбир и кари

Дали имате посетители? Па, прими ги со голема чинија: Состојки: 400 гр. мелено говедско месо 1/2 чаша брашно ...

Миланезас де Зукинис

Ако имате тиквички во вашиот фрижидер и не знаете со што да ги подготвите, денес ви презентирам рецепт со кој ...

Пржен црн дроб

Малку деца јадат црн дроб, па мора да го маскирате за да го јадат. Пробајте го овој рецепт и кажете ми:

Рајс од магдонос

Thatе подготвиме поинаков, свеж и оригинален рецепт со оној допир што магдоносот ќе им го даде на вашите оброци: Состојки: ...

Руска салата во желе

Дали ви се допаѓа руска салата? Пробајте ја со оваа богата сорта: во желе. Состојки: 200 гр варен грашок 1 лименка ...

Ракчиња од ракчиња

Состојки: Домати: 6 единици Сирење За солење: 300 гр Црни маслинки: 50 гр Ракчиња: 150 гр Мандарина: 1 единица Лимон: ...

Суфле од риба

Рибата може да се комбинира со повеќе намирници, но да видиме дали се чувствувате како суфле: Состојки: 1 силверсајд ...

Куп Мелба

Да видиме дали ќе го пробате и пробате овој вкусен десерт: Состојки: 2 порции сладолед од ванила 1 праска во ...

Десерт од ликер од нане

Овој десерт е деликатес и се подготвува толку лесно што за неколку минути ќе го имате подготвено и без ...

Пита од блитва без тесто

Пробајте нешто поразлично, примамливо и вкусно. Заслепете го вашето семејство: Состојки: 1 куп варена блитва 50 гр путер ...

Млечно чоколадо

Денес сонував за баба ми која ми го објасни овој рецепт што ми го подготвуваше кога бев дете така ...

Шпагети ал картокио

Состојки: 350 гр. шпагети 4 лажици масло 16 домати од цреша 16 црни маслинки без јаболка сецкан магдонос Подготовка на оригано:…

Крем пире од компири

Денес ќе ве научам како да подготвите различно пире бидејќи ќе излезе многу кремасто. Идеално е да се придружува месото: ...

Слатко и кисело пире

Денес ви претставувам едноставен и многу богат пире идеален за придружување на сите видови месо: Состојки 2 големи слатки компири ...

Сос од тиква

Идеален рецепт за промена на вкусот на тестенините, дали се осмелувате? Состојки 1/2 килограм тиква 1 кромид 1

Печена свинска слабина

Богат рецепт за печена филе од свинско месо, малку каприц никогаш нема да повреди никому. Ајде да видиме чекор по чекор.

Компот од малина

Денес ви претставувам еден од најлесните и најевтините рецепти за правење и кој има неколку намени. Идеално е

Домати до кралицата

Домати а ла Реина е практичен, ефтин и различен рецепт за почетници во кујната: Состојки 24 парчиња ...

Винегрет од модар патлиџан

Исклучителен рецепт за почетник, сендвич или за придружба на црвено месо. Состојки 1/2 кг. Виолетови модри патлиџани 1 глава лук ...

Пудинг од ориз и зеленчук

Денес ќе ви претставам нешто посебно, вкусен пудинг со зеленчук идеален да го јадете како семејство и да добиете аплауз ...

Сурими

Денес ќе ве запознаам како да подготвите некои сурими предјадења на лесен и вкусен начин. Состојки: - 1 векна леб ...

Компири со праз

Сонот за готвење за малку пари, богат и практичен, се оствари во овој рецепт: Состојки 1/2 килограм ...

Крем од јагоди

Состојка 1 чаша исечени јагоди 1 исечена банана наросена со сок од лимон 1 лажица ...

Лебници од сирење и оригано

Здраво пријатели, денес ви го оставам рецептот за идеална домашна вистерија да ја ставите на рабовите на салатите ...

Зеленчук Паела

Состојки: Масло, 500 гр. артишок, 100 гр. грашок, 1 голема црвена пиперка, 500 гр. карфиол, 500 гр… ..

Строгоновско месо

За луѓе со побарувачка, претставувам лесно и вкусно јадење за loversубителите на добра храна. Состојки 450гр слабина или ѓубриво ...

лим

Домашен џем од лимон

Stepе видиме чекор по чекор да направиме богат џем од лимон. Домашна слатка со посебен вкус.

Грашок Фаина

Оваа фаина не е вообичаена што ја знаеме. Се готви за само 25 минути и ќе имате извонредна домашна фаина.

Салата од ориз и палми

Идеална салата за кога ви останува ориз и имате проблеми бидејќи вашето семејство има апетит ...

Скуша и пита со спанаќ

Состојки 2 правоаголна курва покрива 2 лажици масло 1 исечен кромид 2 лажици исечкана пиперче ...

Шпански компири

Најисклучителните компири во разнобојна и ревијална чинија за уживање со семејството. Состојки 1 килограм компири 1

Чоколадни curlers

Идеални се за сите видови торта или пудинг бидејќи може да се направат и со бело и со темно чоколадо ...

Теми од лимон и портокал

Кога правиме торта од цитрус или чоколадо, не знаеме како да ја украсиме. Денес тука ви оставам нишки од агруми кои ...

Шлаг белки

Ведро претепано до снег Знаете, чисто претепано до снег секогаш ги прави со око ...

Канапи од авокадо

Овој едноставен и едноставен рецепт не може да изостане кога станува збор за полн билет, забава или настан ...

Печурки Канапе

Дали имате непце што барате? Па, се надевам дека денес ќе ве изненадам со овој рецепт: Состојки 300 грама свежи печурки 70 грама ...

Германско пилешко

Како да ви дадам мал трик за да го промените вкусот на вашето печено пиле, и да се покажете во ...

Домашна Далче де Лече

Доколку сте чуле за вкусниот домашен аргентински дулче де лече, еве едноставен рецепт така што ...

Сендвич со ракчиња

Сендвичите се многу брз оброк за подготовка, а ако додадете малку богати состојки во нив, тие ќе ви дадат ...

Србет од праска

Со жештината на оваа пролет ви донесувам освежувачки шербет од праска за да го споделите со пријателите: Состојки 8 праски ...

патати

Видео: Печење компири

Едноставно и брзо видео за да видите колку се подготвуваат вкусни печени компири. Да видиме чекор по чекор и ќе дојдеме до тоа.

Компири од лион

Компирите се друга храна што секогаш нè вади од патот. Денес ви презентирам неколку вкусни компири од Лион, ...

Супа од мајонез

СОСТОЈКИ: 1 јајце, 1 чешне лук, масло, оцет, сол, 1 литар вода, магдонос, застоен леб. ПРОЦЕС: -

Задушени грав

СОСТОЈКИ: - 1 кг нежен грав. - Нафта. - шунка Серано. - 1 домат. - 1 млад кромид. - 1 заб ...

Боранија со лук прием

Боранија од лук атемеро со варен компир, рецепт за многу здрави и вкусни боранија за диета