Компир чорба со пилешко и ориз

Компир чорба со пилешко и ориз

Чорбите од лажица се најмногу традиционален во нашата шпанска гастрономија. Овие чорби се особено важни во студените денови за да се загрее нашето тело и се исто така многу добар извор на енергија за нашето тело.

Овие чорби Тие се многу здрави бидејќи во основа имаат сос со комбинација на малку месо или риба. Во овој случај користевме пилешко и компир за да му дадеме многу повеќе вкус и да направиме А. сад за полнење и полнење.

Компир чорба со пилешко и ориз
Чорби од лажица како ова пилешко со ориз и компири се генерално неопходни за студените денови кога на нашите тела им треба внатрешна топлина за да се справат со зимскиот студ.

Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Манџа
Порции: 2

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 2 чешниња лук
 • ½ кромид
 • 1 зелен пипер.
 • 2 мали домати.
 • 1 пилешки гради.
 • 1 голем компир.
 • 100 гр ориз.
 • Маслиново масло
 • Пиво или бело вино.
 • Вода
 • Сол
 • Мајчина душица.
 • Боење храна.

Подготовка
 1. Ние ситно ќе го исецкаме лук, кромид, бугарска пиперка и домати.
 2. Doе сториме промешајте во тава изобилство со овие состојки.
 3. Willе го исечеме мали коцки пилешки гради и ќе го додадеме во сосот.
 4. Addе додадеме вино или пиво и ќе готвиме 10 минути.
 5. Ние ќе го олупиме компири и ќе го исечеме на кашело, ќе го додадеме во тавата заедно со чаша вода.
 6. Кога компирот е скоро тендер, ќе го додадеме ориз и добро ќе се промешуваме. Addе додадеме вода ако е потребно.
 7. Готви некои 15 Minutos додека оризот не омекне.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 372

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.