Viçi i rrumbullakët me kërpudha

Ne tashmë kemi filluar me vaktet e këtyre partive, këtu po ju lë propozimin tim  viçi i rrumbullakët me kërpudha. Një pjatë perfekte për këto ditë, të cilën mund ta përgatisim paraprakisht, pasi kjo është ajo që do të na mungojë. Kështu që unë e kam përgatitur këtë pjatë me një tenxhere të shpejtë, mishi është i pasur dhe i butë.

Rrotullimi i viçit me kërpudha është një pjatë e mirë, ka tendencë të pëlqehet nga të gjithë, është e thjeshtë për tu përgatitur, shoqëruar me kërpudha, përveç që i jep një aromë të pasur, shkon shumë mirë. Këtë pjatë mund ta shoqërojmë edhe me pak pure.

Viçi i rrumbullakët me kërpudha

Author:
Lloji i recetës: sekonda
Shërbime: 6-8

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • Një raund viçi 1Kilo
 • Një qepë
 • Kërpudha të ndryshme të thata (30-40 gr.)
 • Domate të skuqur 3-4 lugë
 • Një gotë verë e bardhë 150ml.
 • 1 vaso de agua
 • 1 lugë gjelle miell
 • vaj
 • Kripë dhe piper

Preparación
 1. Marrim kërpudhat e thara, i vendosim në një enë me ujë të ngrohtë, i lëmë për rreth 30-40 minuta.
 2. Ndërsa ne do ta përgatisim albumin. E sezonojmë, shtojmë kripën dhe piperin.
 3. Do ta vendosim të skuqet në tenxhere me pak vaj.
 4. Kur të jetë artë, shtojmë qepën e copëtuar, atëherë do të vendosim domaten e skuqur.
 5. Ne marrim disa xhiro dhe shtojmë verën e bardhë.
 6. Lëreni alkoolin të avullojë për rreth 3 minuta dhe shtoni lugën e miellit të mbushur mirë.
 7. Ne trazojmë gjithçka mirë për të përzier miellin dhe për ta mbuluar me ujë. Kërpudhat i kullojmë pa hedhur ujin prej tyre, i shtojmë në tenxhere.
 8. Ne gjithashtu do të shtojmë një gotë të vogël me ujë të kërpudhave në tenxhere, kjo do t'i japë mishit shumë aromë.
 9. E mbyllim tenxheren, kur të fillojë të dalë avulli do ta lëmë për rreth 20 minuta dhe do të fikemi.
 10. Kur tenxherja të ftohet e hapim.
 11. Nëse nuk do ta përdorni atë të njëjtën ditë, vendoseni në frigorifer pa prerë. Dhe kur do ta përdorni, ne do ta presim dhe do ta vendosim në një tenxhere me salcë, do ta provojmë me kripë dhe nëse ju pëlqen më fort me aromë kërpudhash mund të shtoni më shumë ujë nga kërpudhat.
 12. Shtë një pjatë fantastike dhe e mirë me një aromë shumë të pasur kërpudhash dhe nëse doni ta shoqëroni me pure do të bëjë shumë mirë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   montse dijo

  Përshëndetje, duket shumë mirë dhe do të doja ta provoja. Unë nuk kam një tenxhere të shpejtë. A mund ta përgatis në një tavë? Koha e gatimit të mishit, cila do të jetë?
  Thanks,

  1.    Montse Morote dijo

   Nëse mund ta bëni në tavë. Unë gjithashtu e kam bërë në një tavë por gatimi do të ishte nga 1,30 në 2 orë, në varësi të trashësisë së mishit. Ky mish duhet të jetë i butë që të jetë i mirë.
   Një përshëndetje