Thjerrëza të skuqura me karotë dhe patate

thjerrëza-të ziera-me-karrota-dhe-patate

Duket se të ftohtë Ajo tashmë ka bërë një paraqitje në gadishullin Spanjoll, kështu që nuk është keq të hani diçka të ngrohtë dhe lugë. Dihet mirë që thjerrëzat janë një pjatë tipike e nënës, por ne gjithashtu e dimë që secila e bën atë ndryshe. Me këtë rast, ne kemi bërë disa thjerrëza të zier me karota dhe patate, 100% pa mish. Ne kemi zgjedhur të lëmë pas choricito-n e shijshme që zakonisht i shoqëron dhe ta bëjmë këtë version pak më të lehtë dhe vegan.

Nëse dëshironi të njihni përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes, vazhdoni të lexoni pak më poshtë.

Thjerrëza të skuqura me karotë dhe patate
Këto thjerrëza të skuqura me karota dhe patate janë ideale për ditët e ftohta dhe për ata që ikin nga ndonjë ushqim i kafshëve.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gram thjerrëzat
 • 1 kungull i njomë
 • 3 zanahorias
 • ½ qepë
 • 1 spec jeshil
 • 4 dientes de ajo
 • 2 gjethe dafine
 • 2 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • Vaj ulliri
 • Uji dhe kripa
Preparación
 1. Ne vendosim në një tenxhere, për 4 persona, një spërkatje e mirë e vajit të ullirit. Ne e ngrohim atë në nxehtësi mesatare, dhe ndërsa nxehet ne pastrojmë, zhvishem dhe prerë të gjitha perimet: piper, karrota, kunguj të njomë, hudhër dhe qepë. Ne presim gjithçka në copa të vogla përveç hudhrës, të cilën do ta shtojmë të plotë.
 2. Kaurdisni gjithçka për rreth 10-15 minuta pak a shumë dhe më pas shtojmë thjerrëzat, kripën, dy lugë çaji speci të ëmbël dhe gjethet e dafinës. Ne e lëmë të bëhet përsëri për 10 minuta të tjera, dhe kur shohim që flokëkuq dhe pjesët e kungujve janë pak më të butë, shtoni ujin dhe shtoni përsëri pak kripë.
 3. Ne le të gatuajmë në nxehtësi mesatare për rreth 30 minuta afërsisht dhe ne po kontrollojmë nivelin e ujit. Ne do të shtojmë pak a shumë ujë siç ju pëlqen me pak a shumë lëng mishi.
 4. Ne heqim zjarrin kur është për të na pëlqyer. Ju befte mire!
Notas
Me disa kokrra oriz ato janë edhe më të mira ...
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 390

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.