Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Kush duhet të bëjë dietë ketu A ka ndonjë me të mbajtja e lëngjeve? Sepse receta që unë sjell sot është dedikuar posaçërisht për ju! Eshte nje nxehtë që me siguri të gjithë do të dini ose të paktën keni dëgjuar / lexuar diçka për të, e bërë në bazë të perime që u japin pak nxitje atyre lëngjeve që ne ndonjëherë i mbajmë për ndonjë arsye (shumë kohë në këmbë ose ulur, nxehtësi e tepërt, mos pirja e mjaftueshme e ujit, etj).

Kjo e fundit është kontradiktore, apo jo? Unë do të shpjegoj: Kur nuk pimë mjaftueshëm ujë trupi ynë tenton ta grumbullojë atë "për çdo rast", prandaj, kur të doni parandalojnë ose eleminojnë mbajtjen e lëngjeve, një nga rekomandimet e para është të pini shumë ujë.

Dhe me këtë tha, le të shkojmë me recetë!.

Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: 25-30 minuta.

Përbërësit për rreth 2 litra supë:

 • 3 kungulleshkat
 • 3 flokëkuq
 • Media qepë
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • piper
 • Kripë

Përpunimi:

Në një tenxhere, ngrohni vajin e ullirit dhe ziejeni qepën e prerë në kubikë.

Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Kur është transparente shtojmë 1,5 litra ujë dhe, ndërsa është duke u ngrohur, pastrojmë dhe presim karotat dhe kungulleshkat në copa shumë të vogla. Nëse nuk i qëroni më mirë kungulleshkat, atëherë do të përfitoni nga të gjithë elementët ushqyes të saj. Sapo uji të fillojë të vlojë, shtoni perimet, specin dhe kripën *.

* Advisshtë e këshillueshme që të mos shtoni kripë ose, në rast se është e pamundur, përpiquni ta bëni atë një sasi minimale. Kjo sepse kripa përmban natrium, i cili bën efektin e kundërt të asaj që ne po kërkojmë me këtë supë.

Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Kur perimet të jenë gati marrim pak dhe i kalojmë nëpër blender. Kjo është opsionale, e bëj kështu për t'i dhënë supës pak qëndrueshmëri dhe ngjyrë, por nuk mund ta bësh ose madje mund të vendosësh gjithçka përmes blenderit dhe kaq.

Në rast se keni qëndruar me opsionin e parë, shtoni atë pjesë të vogël që keni kaluar përmes mikserit në pjesën tjetër të lëngut dhe përziejeni.

Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Dhe ju tashmë keni përgatitur supë pastruese.

Supë pastruese kundër mbajtjes së lëngjeve

Në kohën e shërbimit ...

Në të vërtetë nuk i bëra asgjë të veçantë, shtojeni në tas dhe hani!

Sugjerimet e recetave:

 • Ju mund ta pini këtë supë herë pas here ose mund t'i kushtoni një ditë pastroni trupin tuaj. Në atë rast, ne do të duhet të kemi një mëngjes të plotë, por të shëndetshëm (bazuar në fruta, drithëra dhe disa qumështore), në drekë do të kemi supë dhe një fileto peshku ose pule të pjekur në skarë me limon (pa kripë), pasdite meze të lehtë Ju mund të zgjidhni bukë gruri të plotë dhe çaj jeshil dhe për darkë ne kthehemi në supë, duke përfunduar me një copë frutë.
 • Mund të bëhet me përbërës të tjerë, për sa kohë që kanë funksionin pastrues, siç janë selino, majdanozi ose piperi, mund t’i kombinoni në mënyrën që ju pëlqen më shumë.

Më e mira…

Meqenëse supa kujdeset për ju nga brenda, kënaquni edhe me përkëdhelje nga jashtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria del Carmen dijo

  Unë i dua recetat që ka posaçërisht për mua se jam 00000000 në kuzhinë

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Maria del Carmen!

   Ne jemi shumë të lumtur që i doni recetat ^ _ ^ Me atë varg zero shumë prej nesh kanë filluar, por pak nga pak mësojmë. Për mua, për momentin, biskotat janë armiku im më i keq, por një ditë do të ndreqemi :)

   Përshëndetje dhe faleminderit shumë që na lexuat!

 2.   shenjta gri dijo

  Receta madhështore, le të shkojmë në punë