Supë e defatuar

Supë e defatuar

Me marshin e festës së Krishtlindjes të gjithë kemi kaluar një takim me «Dra. Peshore" Dhe kjo na ka thënë që duhet të rimarrim peshën që kishim para Krishtlindjeve, është e vërtetë apo po e kompensoj? Shakatë mënjanë, receta e sotme është ideal për dimër, pasi që sjell atë nxehtësi tipike për një merak të mirë dhe një supë të mirë, por pa kaluar kaloritë. Shtë një supë e dhjamosur, të cilat në rastin tim kam zgjedhur të shtoj disa yje makarona me ngjyra. Mund të shtoni çfarë të dëshironi: petë të holla, petë të trasha, yje normalë, shkronja, etj.

Pastaj ju lë recetën për lëngun e veçantë të dhjamosur.

Supë e defatuar
Ju mund ta merrni këtë supë të dhjamosur si një meze të lehtë para çdo vakti tjetër ose si një pjatë kryesore nëse shtoni makaronat tuaja të preferuara: petë, yje, letra, etj.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Supave
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 gjoks i plotë pule
 • 1 kockë kurrizore
 • 2 zanahorias
 • ½ qepë
 • 1 presh
 • 1 rrepë
 • kripë
 • ujë
Preparación
 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të merrni një tenxhere me presion dhe të shtoni ujë në të (në rastin tim unë e mbush atë të plotë, duke lënë 4 gishta pa ujë në buzë të tenxhere).
 2. Gjëja tjetër do të jetë të lani të gjithë përbërësit, të dy gjoks pule si perime se do ta inkorporojmë. Në rastin tim kam zgjedhur 2 karota, ½ qepë, 1 presh dhe 1 rrepë.
 3. Përveç qepës, të cilën do ta shtoj në gjysmën e vetme. Unë do të pres pjesën tjetër të perimeve në 2 pjesë, në mënyrë që të bëhet e butë, por pa u copëtuar.
 4. Shtojmë kripën që ne besojmë se është e përshtatshme (është më mirë të biesh në këtë përbërës sesa të teprojmë).
 5. Ne vendosim zjarrin tonë maksimal tenxhere me presion për 10 minuta afërsisht Nëse është një tenxhere normale do të duhej ndërmjet 45 dhe 50 minuta.
 6. Pasi të kemi bërë lëngun, hapi i fundit do të jetë heqja e të gjithë përbërësve në një pjatë (secilit person do t’i shtojmë pak nga secili përbërës, sipas shijes së tij). Me një mikser, ne do të rrahim supën tonë, për të marrë një strukturë homogjene dhe me një pamje mjaft të shijshme.
 7. Tani, ashtu siç ju pëlqen, ju mund t'i shërbeni vetes supë vetëm ose shtoni pak makarona në të që të zihen dhe t'i ktheni në një supë e shijshme.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 320

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.