Sherbet luleshtrydhe

Sherbet luleshtrydhe
Vera po vjen, një kohë kur ne shijojmë ëmbëlsira fantastike të ftohta: mousses, akullore, sorbets ... ëmbëlsira të thjeshta për të bërë si kjo sherbet luleshtrydhe me një aromë të lehtë livandoje. Kjo sigurisht është fakultative; Doja të përfitoja nga mbledhja e bimëve aromatike në kopsht.

Sherbeti i luleshtrydheve mund të merret vetëm, megjithëse është shumë më i mrekullueshëm nëse është shoqëruar nga disa waffles ose disa fruta te pyllit. Në verë, është gjithmonë mirë të kesh një vaskë në frigorifer për të përkëdhelur veten ose për të befasuar mysafirët e papritur. Nëse e provoni dhe ngjyra e saj nuk është saktësisht ajo që shihni në foto, mos u frikësoni; kamera ime e ka transformuar atë.

Sherbet luleshtrydhe
Ky sherbet luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e shkëlqyer verore. Shumë freskuese dhe e lehtë për tu bërë.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 3
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 150 g e sheqerit
 • 300 ml. e ujit
 • 6 lule livando
 • 500 g luleshtrydhe
 • 1 e bardhe veze
Preparación
 1. Vendosim sheqerin dhe ujin në një tenxhere. Ne sjellim një çiban dhe përzieni me një shpatull derisa sheqeri të tretet. Ne heqim nga zjarri.
 2. Shtojmë lulet livando dhe lëreni të futet për një orë. Kullojeni dhe rezervoni shurupin në frigorifer derisa të jetë shumë i ftohtë.
 3. Luleshtrydhet i bëjmë pure dhe i kalojmë nëpër një sitë të imët për të eleminuar mbetjet e farave.
 4. Përziejmë luleshtrydhet me shurupin.
 5. Ne derdhim përzierjen në një enë dhe ne e çojmë në ngrirje për rreth 4 orë.
 6. Pas katër orësh, ne nxjerrim nga ngrirja dhe rrahim sherbetin.
 7. Ne mundëm të qartë të vezës derisa të shkumojë dhe e përfshijmë në përzierjen e mëparshme.
 8. Ne mbartim përsëri në frigorifer dhe pritëm edhe katër orë.
 9. Ne shërbejmë në gota ose tasa.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 180

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marie dijo

  Kam një pyetje!! sherbeti duhet të futet domosdoshmërisht në frigorifer për të qenë sherbet ?? Dua të them, nëse nuk e vendos në ngrirje, a do të ishte një tronditje në vend të sherbetit?

  1.    Maria vazquez dijo

   Kjo është Marie. Sherbeti që të jetë sorbet sipas përkufizimit ka nevojë për një shkallë të caktuar të ngrirjes.