Perime ratatouille me vezë

Perime ratatouille me vezë

Receta e sotme është një ushqim i thjeshtë për t’u bërë, i lehtë për t’u ngrënë dhe shumë, shumë i shëndetshëm. Ju do të duhet të keni vetëm disa perime në qilar si karota dhe kunguj të njomë dhe gjithashtu një vezë për secilin person që vendoset në tryezë.

Nëse jeni në dietë me të famshmit operacion bikini Ose thjesht i doni perimet dhe nuk doni të ndaloni së ngrëni lugë, ju do ta pëlqeni këtë recetë. Shumë i vëmendshëm ndaj përbërësve të nevojshëm dhe përgatitjes së tyre! Nëse keni perime të tjera që nuk janë ato që ne kemi përgatitur, ato gjithashtu ia vlejnë.

Perime ratatouille me vezë
Perime ratatouille me vezë është një pjatë ideale për këto ditë që ka akoma të ftohtë nëse doni të hani diçka të shëndetshme dhe të shijshme.

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 Cebolla
 • 2 speca jeshil
 • 3 kunguj të njomë
 • 1 patëllxhan
 • 3 zanahorias
 • Salcë domatesh shtëpi
 • 4 vezë (një për person)
 • Vaj ulliri
 • ujë
 • Kripë

Preparación
 1. Në një tenxhere të madhe vendosim pak vaj ulliri dhe nxehtësi (në temperaturë mesatare). Ndërsa nafta po nxehet, ne do t'i presim të gjitha perimet tona në kubikë të vegjël (duke e larë më parë): karota, qepë, speca, kunguj të njomë dhe patëllxhan.
 2. Shtoni të gjitha perimet në tenxhere kur vaji të jetë nxehur dhe e lëmë të skuqet për rreth 10-15 minuta afërsisht
 3. Kur perimet janë gati, shtojmë salcën e domates në shtëpi (për shije). Në rastin tim, unë shtova afërsisht 200 ml. Ne trazojmë mirë dhe lëmë disa minuta derisa të nxehet. Pastaj hedhim ujë (1 gotë) e lëmë të ziejë. Kur është duke vluar, shtoni 4 vezët dhe ne do të heqim nga zjarri (në temperaturë mesatare) kur ato të zihen.
 4. Dhe për të ngrënë!

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 280

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.