pestiños

Pestiños, një ëmbëlsirë tradicionale që përgatitet në datat e Pashkëve dhe Krishtlindjeve. Pestiños janë një ëmbëlsirë tipike andaluziane, megjithëse ka disa receta për pestios, në secilën zonë ata kanë recetën e tyre. Por ato janë akoma një kënaqësi.
Receta e pestiños Simpleshtë e thjeshtë për t’u përgatitur, brumi bëhet në një moment, gjëja më argëtuese është prerja dhe skuqja e tyre, gjë që kërkon kohë, por rezultati ia vlen.

pestiños
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gr miell përafërsisht.
 • 250 ml. verë e Bardhë
 • 125 ml. E vajit të ullirit
 • 2 lugë gjelle matalauva
 • Zonja e limonit
 • 1 lugë çaji maja
 • Kripë oon lugë çaji
 • sheqer
 • kanellë
 • Vaj i ullirit ose luledielli i lehtë për tiganisje
Preparación
 1. Për të përgatitur pestiçet, së pari do të fillojmë duke vendosur një tigan me 125 ml. me vaj ulliri dhe Matalahúva. Mbi nxehtësi të ulët, ne do ta lëmë matalahúva të lëshojë të gjithë aromën, rreth 5 minuta, të fiket dhe të rezervojë. Lëreni të ftohet.
 2. Në një enë të veçantë vendosim miellin, verën e bardhë, lëkurën e limonit, kripën dhe majanë. Ne trazojmë dhe shtojmë vajin që kemi zbutur me Matalahúva.
 3. Ne gatuajmë derisa të integrohen të gjithë përbërësit, nëse kemi nevojë për më shumë miell do të shtojmë. Ne do ta lëmë të pushojë për 30 minuta.
 4. Pas kësaj kohe marrim një pjesë të brumit dhe me ndihmën e rulit do ta zgjasim derisa të bëhet shumë i hollë.
 5. Ne do të presim drejtkëndëshat ose sheshet, mund të ndihmojmë veten me një prerës makarona.
 6. Ne bëjmë formën e pestiços duke bashkuar dy skajet e sheshit të brumit.
 7. Ne përgatisim një tigan mbi zjarr me shumë vaj të butë ulliri ose luledielli. Ne do ta vendosim në nxehtësi mesatare, duhet të jetë e nxehtë por jo shumë e nxehtë që kur të vendosim pestiçet të bëhen mirë nga të gjitha anët. Nga ana tjetër ne vendosim një pjatë ose tas me letër kuzhine, në mënyrë që të thithë vajin.
 8. Ne do të derdhim dhe do të skuqim pestios. Ne do t'i prarojmë të gjithë. I nxjerrim dhe i vendosim në letër.
 9. Në një enë tjetër do të vendosim sheqerin dhe pak kanellë, e përziejmë dhe do t’i kalojmë pestiçet përmes kësaj shtrese sheqeri.
 10. Ne do të vazhdojmë t'i vendosim ato në një burim.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.