Patate të grira, një shoqërim i mrekullueshëm

patate me grushta

Po kërkoni një recetë të thjeshtë por të suksesshme? Janë patate me grushta Ato plotësojnë të dyja kërkesat dhe bëhen një shoqërues i shijshëm si për mishin ashtu edhe për peshkun. Nuk doni t'i provoni tashmë? Nëse filloni t'i përgatisni tani, nuk do t'ju duhen më shumë se 30 minuta për t'i bërë gati.

Hapi i parë për të përgatitur këto patate është gatimi i tyre, megjithëse ky nuk është hapi më i rëndësishëm. Dhe është se çelësi i kësaj pjate është edhe në skuqjen e patateve dhe në erëza, që të kombinuara me vajin i japin shije. A mund ta gjeni se cilat erëza kam përdorur tashmë? Paprika, sigurisht, por edhe rozmarinë dhe trumzë.

Ju mund t'i skuqni ato për t'u dhënë atyre atë pikë krokante në një tigan ose tigan, por edhe në furrë, ju vendosni! Mua më duket më e lehtë dhe më e shpejtë të përdorësh një nga të parat, por nëse e ke të ndezur furrën për të gatuar një pjatë tjetër, pse të mos përfitosh nga nxehtësia? Provoni ato! Kombinoni ato me një fileto mishi i derrit ose disa bishtaja.

Receta

Patate të grira, një shoqërim i mrekullueshëm
Këto patate me grushta janë një shoqërim i mrekullueshëm i mishit dhe peshkut dhe mund të marrin shije të ndryshme në varësi të specieve që përdorni.
Author:
Lloji i recetës: Meze
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 patate të mesme
 • 35 ml. vaj ulliri ekstra i virgjer
 • ⅓ lugë çaji rozmarinë e tharë
 • ⅓ lugë çaji trumzë e tharë
 • P lugë çaji spec i ëmbël
 • ⅓ lugë çaji paprika e nxehtë
 • Kripë për shije
 • Piper i zi terren për shije
Preparación
 1. Ngrohim ujin me kripë në një tenxhere dhe kur të fillojë të vlojë ne gatuajmë patatet derisa të zbuten ose mund t'i shponi pa rezistencë me një shkop hell ose të ngjashme.
 2. Pasi janë bërë i kullojmë dhe e lëmë të qetësohet për disa minuta.
 3. Më pas i presim përgjysmë dhe i shtypim me pëllëmbë dorë për dore.
 4. Përzieni pjesën tjetër të përbërësve në një tas dhe rezervoni.
 5. Më pas ngrohim një tigan ose tavë që nuk ngjit, duke i lyer pak me vaj. Vendosni patatet sipër, me lëkurën poshtë. lyeni me përzierjen të erëzave dhe vajit.
 6. I skuqim patatet derisa lëkura të bëhet krokante dhe e kthejmë të skuqet tani nga ana tjetër, duke i larë sërish.
 7. Shërbejmë të sapobëra për të shoqëruar mishin, peshkun apo perimet e pjekura.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.