Patate të mbushura me ton

Patate të mbushura me ton. Një pjatë e pasur, e thjeshtë dhe ekonomike, me përbërës që e kemi gjithmonë në shtëpi. Ka gjithashtu ton që është ideal për të ngrënë të vegjlit. Një pjatë që është po aq e mirë për një vakt si fillim, aq edhe për një ditë të veçantë. Patatet janë gjithashtu ideale për t'u përgatitur si një pjatë anësore, meze….

Patatet janë një përbërës që nuk mund të na mungojë në shtëpi, mendoj se e pëlqejnë pothuajse të gjithëve, pranon shumë receta me përbërës të ndryshëm dhe shumë kombinime.

E vërteta është se patatet janë shumë të mira me gjithçka, kështu që tashmë e dini se mund t'i bëni me përbërësit që ju pëlqejnë më shumë në shtëpinë tuaj.

Patate të mbushura me ton
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 patate
 • 2 kanaçe ton në vaj
 • 1 kanaçe salcë domate ose salcë domate
 • Kripë
 • piper
Preparación
 1. Për të bërë patatet e mbushura me ton, do të fillojmë duke larë patatet nëse dëshironi të lini lëkurën, i shpojini për t'i futur në mikrovalë, i vendosni në një tas, i mbuloni me kapak të mikrovalës ose me mbështjellës plastik. I vendosim në 800W për 10 minuta, i nxjerrim, i kontrollojmë dhe i vendosim edhe për 2-3 minuta, derisa të jenë gati. Në varësi të madhësisë së patates, mund të marrë pak a shumë kohë.
 2. Teksa po i zbrasim patatet po i vendosim në një burim, pataten që po nxjerrim do ta vendosim në një burim tjetër.
 3. Thyejmë patatet që i kemi hequr me pirun, shtojmë tonin e kulluar, domatet e skuqura, djathin e grirë, kripë dhe piper.
 4. E përziejmë dhe e provojmë në rast se ju pëlqen më shumë domate apo ton, duhet të jetë e shijshme. Me këtë masë mbushim patatet, i mbushim mirë, i mbulojmë me djathë të grirë dhe i vendosim në furrë të grimcohen.
 5. Pasi patatet të kenë marrë ngjyrë të artë, i hiqni dhe i shërbeni shumë të nxehta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.